75 mln na pomoc powodzianom
Poprzez ogólnopolską zbiórkę kościelną oraz wpłaty na konto Caritas Polska zebrało dla poszkodowanych przez powódź 75 mln zł. Dzięki tym środkom rusza program długofalowej i kilkuetapowej pomocy. Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce, na którą składają się 44 Caritas Diecezjalne.
W pierwszym etapie min. 40 mln złotych zostanie bezpośrednio przekazanych dla potrzebujących. Jak mówi zastępca Dyrektora Caritas Polska Małorzata Jarosz-Jarszewska – będą to środki w formie kart przedpłaconych.
– Pierwsze 40 milionów chcielibyśmy przeznaczyć na pomoc finansową. Pomoc, która jest najbardziej teraz potrzebna. Chcemy to zrobić poprzez wydanie 3 tysięcy kart zasilonych kwotą 6 tysięcy. Będziemy przekazywać w pierwszym etapie 18 milionów. W drugim etapie, po rozpoznaniu kolejnych potrzeb, będziemy przekazywać kolejne środki – dodaje zastępca dyrektora.
Procesem przyznawania kart zajmą się komisje w sześciu Caritas Diecezjalnych, które ucierpiały w powodzi. Z diecezji: świdnickiej, opolskiej, legnickiej, bielsko-żywieckiej, wrocławskiej i zielonogórsko – gorzowskiej.
– Chcielibyśmy wesprzeć te osoby najbardziej potrzebujące, czyli gospodarstwa domowe, w których mieszkają osoby starsze, osoby samotne, osoby z niepełnosprawnością, rodziny wielodzietne albo osoby samotnie wychowujące dzieci, migranci czy uchodźcy. Specjalne zespoły mobilne z Caritas Diecezjalnych z terenów powodziowych będą kwalifikowały do pomocy konkretne rodziny – podkreśla Małorzata Jarosz-Jarszewska.
W drugim etapie do osób dotkniętych powodzią trafi bezpośrednio 22 mln złotych. W trzecim przeprowadzona zostanie kolejna analiza potrzeb, na podstawie której podjęta będzie decyzja o wydatkowaniu pozostałych środków. Jak podkreśla kierownik ds. pomocy humanitarnej i rozwojowej Caritas Polska Nina Mocior – pomoc Caritas to długofalowe wsparcie dla powodzian.
– My dzięki temu programowi, który jest długofalowy i zawiera się w kilku etapach i komponentach, chcemy przede wszystkim podkreślić to, że po tej pomocy natychmiastowej, po ratowaniu zdrowia i życia, po zabezpieczeniu mienia, tak naprawdę przechodzimy do kolejnej fazy. Fazy, w której będziemy wspierać tę naprawę i odbudowę tego, co niezbędne. Na bieżąco będziemy analizować potrzeby i przechodzić do wsparcia długofalowego – zaznacza Nina Mocior.
Wolontariat Caritas ruszył od pierwszych dni w całej Polsce. W pierwszych tygodniach powodzi akcję Caritas wspierało 4 tys wolontariuszy. Działania odbywały się między innymi w Lądku Zdroju, Kłodzku, Stroniu Śląskim, Ołdrzychowicach Kłodzkich, Trzebieszowicach, Nysie, Głuchołazach oraz wielu innych, często małych miejscowościach. Pomoc humanitarna objęła ponad 1600 ton w postaci – 18 tirów żywności, 16 tirów wody, 2 tiry środków chemicznych i sanitarnych oraz 2000 gotowych paczek dla powodzian zawierających żywność, środki higieniczne oraz środki do sprzątania.
Bernadeta Bajor
Materiał zrealizowano dzięki zatrudnieniu reportera oraz sprzętowi zakupionemu w ramach dofinansowania Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.