Dziś w Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowy na rewitalizację budynków przy ul. Markowskiej oraz utworzenie Praskiego Centrum Re-Start. Pieniądze trafią do Warszawy w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”.
To ważna inwestycja dla Mazowsza – mówił wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk.
– Kolejne umowy i kolejne wsparcie dla samorządów. Tym razem 8 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego wesprze dwie inwestycje na warszawskiej Pradze. Dzięki tym pieniądzom będzie możliwa rewitalizacja zabytkowych budynków, w których powstaje Laboratorium Innowacji Społecznych, oraz utworzenie Praskiego Centrum Re-Start – podkreśla wicemarszałek.
Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, Adriana Porowska stwierdziła, że ta inwestycja będzie miała podwójny wymiar.
– To jest inwestycja i rewitalizacja dwóch budynków w Warszawie, ale i też inwestycja w ludzi, którym będziemy mogli pomagać właśnie w tych budynkach pięknych i odnowionych. Czyli z jednej strony są to budynki, które są odnowione na Pradze, a z drugiej strony już zaplanowane działania przez Biuro Pomocy i Projektów Społecznych Miasta Społecznego Warszawy, gdzie będziemy pomagali grupom osób, które wymagają naszego wsparcia – dodaje zastępca prezydenta.
Jak zaznacza dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m. st. Warszawy Marta Jakubiak – budynki będą wielofunkcyjne, obydwa nastawione są na kwestie społeczne, ale potrzebne są na to pieniądze inwestycyjne.
– Centrum Re-Start to też wsparcie osób w kryzysie bezdomności, ale przede wszystkim też poradnia dla dzieci, młodzieży z problemami psychologicznymi i Dom Dziennego Pobytu dla Seniorów. Jeżeli chodzi o drugi budynek, Markowska 16, jest to Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych. To wielopoziomowy i wieloaspektowy budynek, w którym mamy miejsce aktywności lokalnej, placówkę wsparcia dziennego, czyli dla dzieci i młodzieży. Mamy tam też punkt dziennego opiekuna – informuje dyrektor.
W ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju” do stolicy płynie również wsparcie na m.in. rozbudowę Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Szpitalu Czerniakowskim.
Bernadeta Bajor
Materiał zrealizowano dzięki zatrudnieniu reportera oraz sprzętowi zakupionemu w ramach dofinansowania Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.