Rekordowa dotacja do wymiany kopciuchów w Otwocku. Rada Miasta wraz z prezydentem Jarosławem Margielskim zdecydowała o przyjęciu programu, mającego na celu poprawę jakości powietrza. Łączna pula środków wynosi ponad 600 tysięcy złotych. O dotację na wymianę dotychczasowych pieców mieszkańcy mogą się ubiegać do 11 października.
W 2023 roku z dotacji na wymianę pieca skorzystało w Otwocku 90 osób. Miasto stopniowo pozbywa się źródeł ciepła, które nie spełniają norm ekologicznych.
– Przede wszystkim to konsekwencje i wielotorowe działania, bo stawiamy tutaj głównie na szerokie informowanie mieszkańców, nie tylko w zakresie podnoszenia świadomości, jakie negatywne skutki dla zdrowia ma smog, ale też i to, jakie jest ekonomiczne uzasadnienie wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne, na bardziej sprawne – wyjaśnia prezydent Jarosław Margielski.
Na terenie miasta działają również połączone patrole straży miejskiej oraz policji, których zadaniem jest przede wszystkim podnoszenie świadomości ekologicznej.
– Karanie nie jest głównym celem, to ostateczność. Tak jest już w ekstremalnych sytuacjach, kiedy mamy do czynienia z powtarzającym się używaniem paliwa stałego, niedozwolonego do opalania gospodarstw domowych. Stawiamy na edukację – dodaje prezydent Otwocka, Jarosław Margielski.
W ramach przyjętego programu dotacyjnego dotyczącego wymiany pieców osoby, które zdecydują się na zamontowanie pompy ciepła mogą liczyć na 7 tysięcy złotych dofinansowania. 5 tysięcy zwrotu otrzymają mieszkańcy, którzy zamontują w swoich domach kocioł gazowy, a na 4 tysiące złotych mogą liczyć ci, którzy wybiorą piec na opał stały spełniający normy ekologiczne.
W złożeniu wniosku pomoże ekodoradca z Urzędu Miasta Otwocka.
– Warto skorzystać z tej oferty, która z pewnością odciąży też budżet mieszkańców. Zachęcam, bo jako miasto, mieszkańcy musimy sobie zdawać sprawę jakie negatywne konsekwencje niesie ze sobą emisja stała, która wiąże się właśnie z posiadanymi przez część mieszkańców Otwocka kotłami na opał stały. Wszystkim nam zależy na tym, żeby żyć w zdrowym, czystym środowisku, żeby oddychać powietrzem pełną piersią. To ważne zwłaszcza w mieście takim jak Otwock, które ma korzenie uzdrowiskowe. Konsekwentnie chcemy przywrócić naszemu miastu ten status. Oczywiście jednym z warunków osiągnięcia tego celu jest też nieustannie poprawiana jakość powietrza – wskazuje prezydent Jarosław Margielski.
Czas na składanie wniosków o dofinansowanie wymiany kopciuchów, mija w piątek 11 października. Przypomnijmy, w zależności od rodzaju urządzenia, które zostanie zamontowane, to odpowiednio od 4 do 7 tysięcy złotych bezzwrotnych środków.
Artur Chmielewski