Jak reagować na zagrożenia i zapobiegać im? To temat Stołecznego Tygodnia Bezpieczeństwa, który rozpoczyna się dziś w Warszawie. Urzędnicy i służby mundurowe w akcjach edukacyjnych i ćwiczeniach podejmą wiele tematów – zapowiada prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
– Program Warszawa Chroni bierze pod uwagę bezpieczeństwo we wszystkich aspektach: bezpieczeństwo drogowe, bezpieczeństwo kobiet, bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej, przygotowanie się na wszelkiego rodzaju zmiany klimatyczne i wszystkie ewentualności, które są z tym związane. Oczywiście nie muszę Państwu przypominać, że za naszą wschodnią granicą trwa wojna i że trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność – podkreśla.
Każdy dzień poświęcony jest innej gałęzi bezpieczeństwa. W poniedziałek służby skupiają się na ruchu drogowym. Podejmujemy wiele działań, by na drogach było bezpieczniej.
– Zrobiłem audyt wszystkich miejsc w Warszawie, które wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Przeznaczyliśmy na ten cel kolejne 140 milionów złotych. Chodzi o przejścia dla pieszych i ewentualne instrumenty, które spowalniają ruch w tych miejscach, gdzie samochody się rozpędzają do zbyt szybkich prędkości. To jest również oczywiście kwestia doświetlenia przejść przez jezdnię czy zmiany organizacji skrzyżowań – dodaje prezydent.
Kulminacyjnym momentem Tygodnia Bezpieczeństwa będzie test systemu powiadamiania alarmowego w środę od 11 do 12. W całym mieście zawyją syreny, a mieszkańcy dostaną SMSy z Alertem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
– Będzie test naszych instalacji, że to jest też możliwość sprawdzenia, czy syreny działają w całym mieście. To też możliwość sprawdzenia, czy wiemy dokładnie, jak się w takiej sytuacji zachować – mówi Trzaskowski.
Od poniedziałku do piątku pod Pałacem Kultury i Nauki stoi namiot, w którym dyżurują specjaliści od spraw bezpieczeństwa. Ulicami stolicy jeździ także zabytkowy tramwaj z przedstawicielami służb mundurowych.
Wojciech Dudkowski