Jak pomagać w szkole dzieciom zmagającym się z nadmiernym lękiem?
„Jak pomagać w szkole dzieciom zmagającym się z nadmiernym lękiem?” – to temat dzisiejszego spotkania formacyjnego dla nauczycieli religii. Szkolenie rozpoczęło się Mszą świętą o godzinie 10:00 w auli kurialnej na ulicy Floriańskiej.
Jak mówi dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Diecezji Warszawsko-Praskiej, ks. Mariusz Czyżewski – mimo, że mało się dziś o tym mówi, to temat lęku jest bardzo aktualny.
– Często młodzi ludzie żyją w świecie lęku. Ten lęk jest często spotęgowany przez ich działania, ich wyjście w świat wirtualny, problemy z samym sobą, często z brakiem miłości wobec samego siebie, z brakiem relacji koleżeńskich, z samotnością. Tego wszystko jest bardzo dużo i katecheta jako nauczyciel pełnoprawny ma także obowiązek zająć się swoim wychowankiem w ten sposób – podkreśla duszpasterz.
Autorka szkolenia podkreśliła jak bardzo ważny jest aspekt wiary w pokonywaniu codziennych lęków. Młodzi ludzie borykają się z ogromną presją zewnętrzną – zaznaczyła psycholog Magdalena Wysocka – Filipiuk.
– Młody człowiek czuje się przytłoczony oczekiwaniami, które świat ma wobec niego, bo wymaga się od niego, żeby dobrze się uczył, dobrze zarabiał, odniósł życiowy sukces. Ale to wszystko jest oparte na tym, co można łatwo stracić i młodzi ludzie widzą, że to wszystko, co jest oparte na takiej tylko i wyłącznie doczesności jest bardzo kruche. Jeżeli człowiekowi przedstawimy taką perspektywę, że na ziemi to my mamy niebo i nie ma nic więcej, to jest to bardzo trudna perspektywa. W momencie gdy nam się coś zaczyna nie układać, tracimy pracę, nie dostajemy się do wybranej przez nas szkoły, to całe życie można zanegować. Jeżeli nie mamy innego punktu odniesienia, to wtedy jest to bardzo trudne – wyjaśnia psycholog.
Nie można ulec tendencji do chronienia dzieci przed wszystkimi negatywnymi emocjami – dodała Magdalena Wysocka – Filipiuk.
– Jeżeli my chcemy uchronić dziecko przed wszystkimi nieszczęściami, trudnościami, to te dzieci się potykają o pierwszą lepszą przeszkodę. Więc na pewno ważne jest powiedzenie dziecku prawdy w sposób i w formie, która jest dla dziecka do przyjęcia – podkreśliła autorka wykładu.
W ciągu roku szkolnego organizowane jest kilka spotkań formacyjnych dla nauczycieli religii. Na ostatnim szkoleniu poruszane były zagadnienia trudności na drodze zawodowej katechetów.
BB.