Synod, który trwa pokazuje niezwykłą witalność kościoła. Uświadamia jak wiele jest osób zakochanych w Kościele – mówił biskup Sławomir Oder, biskup gliwicki i delegat Konferencji Episkopatu Polski na Synod.
Dziś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja, poprzedzająca drugą sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Jak podkreślali biskup Sławomir Oder oraz biskup pomocniczy Diecezji Warszawsko – Praskiej Jacek Grzybowski, Stolica Apostolska i cała ogólnoświatowa wspólnota, poprzez dialog, ukazuje otwartość i chęć rozwiązania problemów w swoim środowisku. Jednocześnie w dyskusji, w sposób bezpośredni, uczestniczą wierni z całego świata.
– Jedną z kwestii, które z pewnością zostaną poruszone podczas spotkania synodalnego w Rzymie, będzie udział młodych w kościele – mówił reporterowi Radia Warszawa, biskup Jacek Grzybowski, który będzie uczestniczył w zgromadzeniu 4 października.
W sobotę 28.09 w sali kurialnej przy ulicy Floriańskiej 3 w Warszawie, odbędzie się spotkanie zespołów synodalnych. Będzie to okazja do podsumowania trzyletniej współpracy i wysłuchania ekspertów, którzy tego dnia zabiorą głos.
– Pierwszym gościem naszego spotkania będzie Rafał Dziedzic, który jest odpowiedzialny za stronę internetową synod.org.pl To jest strona, która zbiera wszystkie informacje o synodzie, zarówno z Polski jak i całego świata. Można więc powiedzieć, że jest to człowiek najlepiej poinformowany w tym temacie. Jako drugi wystąpi doktor Karol Leszczyński, który przygotował globalny raport dotyczący wniosków płynących ze wszystkich kontynentów od wiernych. Podzieli się z nami swoimi wnioskami, co będzie z pewnością bardzo wartościowe – zaprasza biskup Jacek Grzybowski.
Podczas konferencji, profesor Aleksander Bańka zauważył, że wśród celów trwającego dialogu, jest odnalezienie się Kościoła we współczesnych czasach i formułowanie adekwatnych odpowiedzi na wyzwania obecnych czasów. Naukowiec zwrócił uwagę, że dokument Instrumentum laboris na drugą sesję synodalną w Rzymie jest narzędziem o wiele bardziej precyzyjnym i konkretnym niż dotychczas. Wynika z niego jednoznacznie priorytet misyjności rozumianej jako reewangelizacja, zwłaszcza na terenie Europy.
– Właściwie możemy powiedzieć, że Synod w parafiach nabiera wymiaru relacji międzyludzkich, wzajemnego zrozumienia, co jest bardzo ważnym efektem spotkań i współpracy duszpasterzy z wiernymi – dodał biskup Sławomir Oder, biskup gliwicki i delegat Konferencji Episkopatu Polski na Synod.
W gronie delegatów KEP podczas zgromadzenia Synodu w Rzymie znaleźli się arcybiskup Józef Górzyński – metropolita warmiński, biskup gliwicki Sławomir Oder oraz biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski. Z nominacji papieskiej w obradach weźmie udział metropolita łódzki kardynał Grzegorz Ryś. Prefektem Dykasterii ds. Miłosierdzia w Synodzie będzie kardynał Konrad Krajewski. Polskim przedstawicielem świeckich z Europy będzie profesor Aleksander Bańka.
Tekst i zdjęcia Artur Chmielewski