Henryk Sienkiewicz, Witold Pilecki i Maria Curie-Skłodowska na ulicach Warszawy. Będzie można ich spotkać podczas Orszaku Dziejów, który w sobotę przejdzie spod kościoła Wizytek na Plac Zamkowy. To okazja do bliższego poznania historii – mówiła w Poranku z Radiem Warszawa Anna Murawska, organizatorka wydarzenia.
– W tym roku będzie 150 naszych wybitnych przodków, którzy będą mówili o sobie, przedstawiali swoje osiągnięcia i zachęcali nas do tego, byśmy, o nich pamiętali i czerpali z nich inspiracje i traktowali jako dobry wzór do naśladowania – podkreśla.
Z aktorami odgrywającymi historyczne postacie będzie można porozmawiać, zrobić sobie zdjęcie, a nawet zatańczyć.
– Zapraszamy do oglądania i do czynnego uczestniczenia w konkursach i atrakcjach, w których przygotowaliśmy na Placu Zamkowym i do zatańczenia z nami poloneza, tańców dworskich, których będziemy uczyć. Będą dwa spektakle teatralne: historia Misia Wojtka, przygotowana przez Biuro Przystanku Historia IPN-u oraz Skarby Tatr, spektakl przygotowany przez Teatr Biedronka Parentes – dodaje Anna Murawska.
Orszak Dziejów zapoczątkowano w 2021 roku. Inicjatywa została podjęta także w innych miastach.
– To wydarzenie kulturalne i historyczne, zrodziło się z przedstawienia teatralnego o całej historii Polski, które miało miejsce w 2016 roku, teraz aktorzy postanowili wyjść na ulicę, dołączyły do nas szkoły warszawskie, dołączyły do nas różne środowiska, nawet od jakiegoś czasu też Orszak Dziejów idzie w innych miastach, już był w Zamościu w tym roku, za dwa tygodnie będzie we Wrocławiu – wymienia nasza rozmówczyni.
Tegoroczny Orszak Dziejów jest poświęcony Władysławowi Zamoyskiemu, ze względu na 80-tą rocznicę walk o Monte Cassino będziemy tam również postać Generała Andersa i Misia Wojtka.
Wojciech Dudkowski