Rozbudują kolektory i sieć kanalizacyjną. Miasto Stołeczne Warszawa otrzymało dofinansowanie z Funduszy Unijnych na zadania związane z gospodarką wodną. Dziś w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podpisano umowę, która umożliwi dalszą rozbudowę sieci kanalizacyjnej oraz zwiększenie odporności miasta na zmiany klimatu.
Jest wiele do zrobienia – podkreślił podczas spotkania w siedzibie Wodociągów Warszawskich prezydent Rafał Trzaskowski.
– Wybudowaliśmy już trzy kolektory. Dzisiaj podpisujemy umowę na budowę kolejnych i na również realizację innych zadań, które są ważne z punktu widzenia Warszawy i ochrony środowiska. Również przygotowania się na zmiany klimatu jest niesłychanie istotne – zaznaczył.
Jak powiedział prezydent, rozbudowa sieci pomoże w reagowaniu na ekstremalne sytuacje pogodowe, takie jak ulewy.
– Specjaliści są zgodni, że żadne miasto nie jest w stanie w 100% się przygotować do tego typu zjawisk metrologicznych, dlatego że one są niesłychanie dynamiczne. Na pewno można się natomiast przygotować i działać prewencyjnie tak, żeby zminimalizować skutki. I to w Warszawie robimy – powiedział.
Dzięki rozbudowie mokotowskiego kolektora, sieć będzie mogła przyjąć więcej wody opadowej – informuje prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Renata Tomusiak.
– Suma tej retencji nam się zwiększy do około 160 000 metrów sześciennych. Liczymy tutaj wybudowane kolektory i zbiornik na Czajce, który oddaliśmy w 2020 roku – wymienia.
98,5% posesji w stolicy jest podłączonych do kanalizacji. Miasto, zgodnie ze standardami unijnymi, będzie dążyło do stu procent.
– Ciągle nie spełniamy dyrektywy ściekowej. To dotyczy całego naszego kraju, nie tylko Warszawy. To jest temat bardzo trudny. Nie uważam, żebyśmy zalegali z czymkolwiek, po prostu plany inwestycyjne, które mamy są ogromne. Plan, który zatwierdziła Rada Miasta na początku 2023 roku jest na poziomie ponad 4 miliardów złotych. Te koszty określone wówczas na 4,2 miliarda, dzisiaj są już nieaktualne. Powinniśmy mieć około 7 miliardów złotych – dodaje Renata Tomusiak.
Najmniejszy współczynnik kanalizacji w stolicy dotyczy dzielnic na obrzeżach, takich jak Wesoła czy Wawer. Mieszkańcy nowobudujących się domów mogą zgłaszać się do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
Wojciech Dudkowski