Przed nami III Festiwal Etnograficzny Powiatu Garwolińskiego. Festiwal rozpocznie się 4 sierpnia o godzinie 13:00 na boisku przy Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem.
W powiecie garwolińskim działa ponad 130 kół gospodyń wiejskich. Ten festiwal to już symbol naszego regionu – powiedziała w Poranku z Radiem Warszawa starosta powiatu garwolińskiego Iwona Kurowska.
– Festiwal jest takim symbolicznym wydarzeniem dla naszego powiatu. Możemy poszczycić się imponującą liczbą kół gospodyń wiejskich. Te koła zawiązują się i działają, a także chcą się pokazać. A mają do pokazania wiele osiągnięć kulinarnych i artystycznych. Ten festiwal to jest chyba najlepsza w naszym powiecie okazja do tego, żeby koła gospodyń wiejskich miały takie swoje 5 minut – powiedziała Iwona Kurowska.
W programie festiwalu nie zabraknie przeglądu piosenki ludowej i występów zespołów folkowych. W roku ubiegłym były jabłka, w tym będzie coś dla miłośników ziemniaków, czyli rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego „Ziemniak w polskiej tradycji kulinarnej ziemi garwolińskiej”.
– Co roku staramy się jakiś inny typowo polski produkt wymyślać. W tym roku jest to ziemniak. Jest to bardzo uniwersalne warzywo. Wykorzystać go można też na słodko. Używany jest w produkcji ciast i takich bardzo słodkich wyrobów, ale też jako taka podstawa dań wytrawnych. Jest bardzo sycący – wyjaśnia starosta.
Wśród atrakcji również stoiska rękodzielników, przejazdy bryczkami, wystawy i warsztaty artystyczno-ludowe. A także liczne stoiska kół gospodyń wiejskich i strefa zabaw i edukacji dla dzieci.
– Zapraszamy całe rodziny. Będzie oferta dla wszystkich. Dla pań, panów i dla dzieci, żeby również były zaopiekowane tak, by mogły spędzić czas ze swoją rodziną – dodaje Iwona Kurowska.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024.
Inicjatywie patronuje Radio Warszawa.
Cała rozmowa z Iwoną Kurowską tutaj:
Bernadeta Bajor
Materiał zrealizowano dzięki zatrudnieniu reportera oraz sprzętowi zakupionemu w ramach dofinansowania Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.