Mieszkańcy Żoliborza stawiają na zieleń. Głosujący wybrali 12 z 46 dopuszczonych projektów. Łącznie oddano 28 673 głosy.
Sady Żoliborskie dzięki decyzji głosujących mają zachować swój dotychczasowy charakter.
– Największą liczbę głosów zebrał pomysł kontynuacji projektu z 2021 roku. Dotyczy pielęgnacji 250 drzew owocowych oraz nasadzeń krzewów porzeczki, agrestu, derenia, borówki czy aronii. Teren będzie objęty opieką eksperta, który ma doglądać drzew i krzewów, tak aby rozwijały się i rozrastały. Na projekt ten oddano 1743 głosy – mówi zastępczyni burmistrza, Joanna Kotkowska – Pyzel.
Koszt inicjatywy wynosi 264 tysiące złotych. Przypomnijmy, maksymalna kwota przewidziana w 2025 roku na pojedynczy projekt o zasięgu dzielnicowym, wyniosła 423 130 zł. Najdroższy pomysł, wybrany przez mieszkańców na Żoliborzu, oszacowano na 380 tysięcy złotych.
– W tym przypadku mówimy o zielonej rewitalizacji. Projekt zakłada wykonanie wzdłuż ulicy Anny German nasadzeń drzew liściastych, krzewów, bylin, traw ozdobnych oraz roślin cebulowych. Autor projektu zaproponował także stworzenie małego zielonego placyku z miejscem do siedzenia, który będzie miejscem rekreacji – określa Joanna Kotkowska – Pyzel.
9 projektów z Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok będzie realizowanych przez pracowników Urzędu Dzielnicy Żoliborz. Kolejne 3 wykona Zarząd Zieleni. Podobnie jak podczas ostatnich edycji, mieszkańcy postanowili kontynuować również program pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Inicjatywa „Nie jesteś sam – pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży” ruszyła w 2023 roku. Obecnie już po raz trzeci młodzi ludzie mogą skorzystać z profesjonalnej pomocy specjalistów.
Szczegółowe informacje o projektach, które w ramach Budżetu Obywatelskiego, zwyciężyły na Żoliborzu, na stronie bo.um.warszawa.pl (KLIKNIJ).
Artur Chmielewski