Wysokie temperatury mają wpływ na kierowców – przypomina stołeczna policja. Jazda samochodem podczas upałów może być dużym wyzwaniem. Kierujący powinni zadbać nie tylko o stan techniczny pojazdu, ale także o jakość klimatyzacji.
Paradoksalnie piękna, słoneczna pogoda sprzyja niebezpiecznym sytuacjom na drogach. Kierowcy są wtedy bardziej rozluźnieni i często mniej uważni, niż podczas opadów deszczu. Negatywny wpływ na koncentrację kierowców mają także wysokie temperatury – mówi Jacek Wiśniewski z Komendy Stołecznej Policji.
– Upał ma wpływ na kierowców, ponieważ wysoka temperatura w aucie spowalnia reakcję kierowcy. To jest główny powód dla którego warto zadbać o to, aby odpowiednio wcześniej ta temperatura wewnątrz pojazdu była na odpowiednim poziomie. Dzisiaj w dużej mierze pojazdy posiadają klimatyzację. Ona oczywiście musi być sprawna i przygotowana w do sezonu letniego – mówi Jacek Wiśniewski.
Kierowca powinien zadbać o komfort jazdy – dodaje policjant.
– Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem temperatury, wzrasta u kierowcy podirytowanie, zmęczenie, obniża się wówczas koncentracja i wydłuża się czas reakcji. To ma kluczowe znaczenie w przypadku poruszania się pojazdem i ta koncentracja to jest szalenie istotny element – dodaje.
Mimo słonecznej pogody, kierowcy mają obowiązek jazdy z włączonymi światłami – przypomina Jacek Wiśniewski.
– Przypominamy, że w świetle obowiązujących przepisów jesteśmy jako kierowcy zobligowani do jazdy z włączonymi światłami mijania, także w ciągu dnia. A więc to oświetlenie musimy posiadać i ono musi być sprawne. Za tego typu sprawność samochodu odpowiada jak zawsze kierujący – informuje Jacek Wiśniewski.
Policja przypomina, że wpływ na bezpieczeństwo jazdy ma przede wszystkim trzeźwość kierowców, ich dobry stan psychofizyczny oraz rozsądek na drodze.
Krzysztof Jędrasik