6 lipca Kościół katolicki obchodzi liturgiczne wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej. Siostra św. Urszuli Ledóchowskiej nazywana była „Matką Afryki”. Już pod koniec XIX wieku pisała liczne artykuły, które budziły świadomość misyjną w Europie i promowały walkę z niewolnictwem.
Maria Teresa urodziła się 29 kwietnia 1863 roku w Loosdorf w Austrii, dokąd jej rodzina wyemigrowała po powstaniu listopadowym. Była najstarszą z dziewięciorga dzieci Antoniego Augusta Ledóchowskiego (rotmistrza huzarów i szambelana cesarskiego) i Józefiny z domu Salis-Zizers, wnuczką generała Ignacego Ledóchowskiego, siostrą św. Urszuli Ledóchowskiej oraz krewną Mieczysława Halki-Ledóchowskiego.
W 1883 roku Ledóchowscy przenieśli się z Austrii na stałe do Polski, do Lipnicy Murowanej koło Bochni.
Działalność bł. Marii Teresy Ledóchowskiej polegała głównie na niesieniu pomocy misjom poprzez intensywną pracę publicystyczną oraz budzeniu powołań misyjnych w krajach europejskich. Od 1889 zaczęła publikować szereg artykułów w jednym z katolickich, wiedeńskich czasopism na temat misji afrykańskich oraz o ruchu antyniewolniczym. Później zajmowała się dodatkiem do tej gazety poświęconemu tej tematyce, a od 1890 w Salzburgu wydawała i redagowała pismo misyjne „Echo Afryki”, które było wydawane w dziewięciu językach. Pismo doczekało się również edycji dla dzieci pod tytułem „Murzynek”.
– Maria Teresa miała ogromną wiedzę, urodę i doskonale czuła się w wyższych sferach, a jednocześnie odczuła także i na skutek choroby powołanie do działania na rzecz misji szczególnie afrykańskich. Zaczęła od wydawania pisma „Echo Afryki” w różnych językach, które miało budzić świadomość misyjną w świecie – mówi o. Stanisław Tasiemski z Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Działalność Marii Teresy cechowała pasja szerzenia Słowa Bożego.
– W tym okresie, taką wybitną osobą troszczącą się o misje był kardynał Halka-Ledóchowski, to był stryj Marii Teresy, który był prefektem Dykasterii Rozkrzewiania Wiary. Więc to jest zadziwiające, że w czasie, kiedy Polski nie było na mapie, to jednak byli Polacy, którzy odczuwali to zainteresowanie misjami, którzy mieli pasję niesienia Słowa Bożego – dodał dominikanin.
Zimą 1893 roku Maria Teresa wraz z jezuitami napisała statuty Sodalicji św. Piotra Klawera dla Misji Afrykańskich, którą założyła w kwietniu 1894 roku uzyskując na prywatnej audiencji zgodę od papieża Leona XIII. Organizację przekształcono następnie w zgromadzenie Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera.
Maria Ledóchowska zmarła 6 lipca 1922 roku w Rzymie. Została beatyfikowana 19 października 1975 przez papieża Pawła VI. Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dzień śmierci. W polskim Kościele katolickim ma rangę wspomnienia obowiązkowego.
K.J.