To okazja do uwrażliwienia na drugiego człowieka i promowanie pomocy potrzebującym. Piknik z okazji Światowego Dnia Uchodźcy odbył się dziś w warszawskiej siedzibie Caritas przy ulicy Okopowej.
O trudnych decyzjach i powodach migracji mówi Małgorzata Jaroszewska, zastępca dyrektora Caritas Polska.
– Powody uchodźstwa są różne, ale zawsze trudne. To ludzie, którzy uciekają przed wojną, głodem i złymi warunkami życia. Przyjeżdżając do Polski zwykle są zagubieni, czują się samotni w swojej trudnej sytuacji. Nikt z nas nie chciałby być zmuszony do porzucenia swojego domu, bliskich, majątku. Światowy Dzień Uchodźcy to czas dla nas, żeby pomyśleć o drugim człowieku, żeby się spotkać, porozmawiać. Dziś to nasi sąsiedzi, współpracownicy, rodzice koleżanek i kolegów naszych dzieci – wyjaśnia.
Kolejną formą integracji było również dzisiejsze wydarzenie, które składało się z warsztatów plastycznych, zajęć sportowych oraz twórczych, podczas których dzieci mogły przygotować własnoręcznie wykonaną biżuterię. Na dziedzińcu siedziby Caritas stanął również krwiobus, w którym personel medyczny pobierał krew od ochotników.
– Cieszymy się, że w uroczystej atmosferze możemy być wszyscy razem. To nasi przyjaciele, których często znamy już od wielu lat. Mieszanka narodów i kultur – dodała Małgorzata Jaroszewska.
Przez cały rok organizacja zachęca cudzoziemców do nauki polskiego języka. Poziom komunikacji jest często jedyną, a jednocześnie bardzo istotną barierą podczas poszukiwania zatrudnienia. Często spotkania stają się momentem przenikania zwyczajów.
– Pamiętam ostatnio sytuację, kiedy cała rodzina z Afganistanu, która uczęszcza na lekcje polskiego, przyniosła poczęstunek, który składał się z ich narodowych przysmaków. To cieszy, kiedy widzimy, że wyciągnięta dłoń zmienia życie ludzi, którzy trafili do Polski z krajów ogarniętych konfliktami i kryzysem humanitarnym. U tych ludzi widać ogromną wdzięczność. Innym naszym podopiecznym jest pan Semen, który dzięki nam znalazł pracę w swoim zawodzie. To piękne usłyszeć od niego w naszym ojczystym języku, że po prostu jest teraz szczęśliwy – określa rzecznik Caritas Polska, Marcin Majewski.
Na pikniku znaleźli się przedstawiciele świata sportu, którzy przed laty migrowali do Polski. Wśród nich znaleźli się Aleksandra Sasha Sidorenko, zawodowa mistrzyni Europy w boksie oraz siatkarz Projektu Warszawa – Jurij Semeniuk. Pięściarka podczas wydarzenia poprowadziła trening, w którym uczestniczyły dzieci i młodzież. Jak powiedziała, wszystkim tym, którzy uciekają ze swoich ojczyzn, które znalazły się w kryzysie, chce przekazać siłę.
Na zakończenie wydarzenia odbył się koncert ukraińskich artystów. Swój repertuar zaprezentowali Iryna Shostak i Volodymyr Pylypiv.
W Polsce obecnie mieszka około 3 000 000 cudzoziemców. Około 1 000 000 spośród nich stanowią obywatele Ukrainy. Caritas Polska pomaga wszystkim tym, którzy zwracają się o wsparcie w nauce języka polskiego, odnalezieniu pracy i uzyskaniu pomocy materialnej. Jak podkreślają przedstawiciele Caritas Polska, dużą część spośród uchodźców stanowią specjaliści wielu dziedzin, a ich przyjęcie wiąże się ze wzmocnieniem pozycji krajowych firm.
Tekst i zdjęcia Artur Chmielewski