Kobiety mogą liczyć na wszechstronną pomoc. Instytut Ordo Iuris przygotował poradnik dla kobiet będących w trudnej ciąży. Chodzi o matki dzieci chorych lub niepełnosprawnych oraz te kobiety, które z jakiegoś powodu nie chcą opiekować się swoim dzieckiem. O różnych formach wsparcia proponowanych w nowym poradniku mówili uczestnicy środowej konferencji w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. pomógł ochronić życie wielu dzieci, u których przed narodzeniem stwierdzono chorobę lub niepełnosprawność. Trybunał zaznaczył jednocześnie, że pomoc oferowana kobietom będącym w „trudnej ciąży” musi mieć „realny wymiar”. Dlatego Instytut Ordo Iuris przygotował specjalny poradnik, w którym wskazuje na możliwe formy pomocy dla będących w ciąży matek dzieci chorych lub niepełnosprawnych oraz tych, które z jakiegoś powodu nie chcą opiekować się dzieckiem.
W publikacji omówiono takie rozwiązania jak hospicja perinatalne, domy samotnej matki, ośrodki adopcyjne czy okna życia. Temu zagadnieniu poświęcona była także konferencja zorganizowana w środę, 19 czerwca przez Katolicką Agencję Informacyjną oraz Instytut Ordo Iuris.
Kobietom w trudnej ciąży bardzo potrzebna jest pomoc psychologiczna – podkreśliła na konferencji mecenas Katarzyna Gęsiak z Instytutu Ordo Iuris.
– Tego rodzaju wsparcie jest świadczone w domach samotnej matki, jak również w ośrodkach adopcyjnych. Kobieta, która po prostu doświadcza pewnych kłopotów w ciąży, doświadcza przemocy bądź innych problemów, także na etapie ciąży, może spokojnie się do takich ośrodków zwrócić. Tam kompetentni pracownicy ośrodków adopcyjnych będą próbowali znaleźć najlepsze rozwiązanie. Taka kobieta zostanie wysłuchana – mówiła Katarzyna Gęsiak.
W sytuacjach skrajnych pomoc matkom niesie również hospicjum perinatalne – mówiła na spotkaniu ginekolog i położnik dr Joanna Kuran-Ohde z Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci.
– My musimy przygotować nasze pacjentki na różne scenariusze. Na przykład na to, żeby zbierać pamiątki po swoim dziecku, które krótko po porodzie odejdzie. Przygotować na różne formalności, które je czekają i żeby nie musiały się tym martwić i o tym myśleć. To my przygotowujemy takie pakiety informacyjne – mówiła dr Joanna Kuran-Ohde.
Poradnik ma pomóc kobietom w dokonaniu dobrego wyboru – mówił na spotkaniu Marcin Perłowski z Centrum Życia i Rodziny.
– Celem jest to, żeby jak najwięcej tych matek, które przeżywają pewien lęk, albo po prostu są w sytuacji, gdzie życie ich dziecka jest zagrożone, żeby wiedziały, że jest pewna publikacja, która może im pomóc dokonać dobrego wyboru – zaznaczył Perłowski.
Poradnik dla kobiet w trudnej ciąży dostępny jest TUTAJ
Relacja z konferencji w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie 19.06.2024:
Krzysztof Jędrasik