Będzie więcej kontroli i działań na rzecz bezpieczeństwa. Mazowieckie służby są gotowe na rozpoczęcie sezonu wakacyjnego. W tym czasie policja i straż pożarna szczególną uwagę kierują na dzieci i młodzież.
Co roku w okresie wakacji policja odnotowuje zdarzenia, w których biorą udział osoby małoletnie. To m.in. przypadki zabaw w miejscach niedozwolonej kąpieli bez nadzoru osób dorosłych, wypadki i okaleczenia podczas zabaw w domu i na podwórku, przestępstwa i wykroczenia popełniane przez nieletnich i na ich szkodę.
Zbliżające się wakacje to czas organizowania wielu wyjazdów dla dzieci i młodzieży. To okres kiedy opiekunowie i rodzice powinni w szczególny sposób zadbać o bezpieczeństwo nieletnich. Przed wakacjami stołeczna policja organizowała liczne prelekcje w szkołach na temat bezpieczeństwa. Przed sezonem wakacyjnym odbyło się również specjalne posiedzenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Obrady dotyczyły m.in. działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.
– Młodzi ludzie będą korzystali z motocykli, rowerów, hulajnóg oraz różnego rodzaju innych środków transportu. Policja, szczególnie z ruchu drogowego, w tym zakresie jest przygotowana do intensywniejszych kontroli, takich wzmożonych kontroli szczególnie w tych miejscach, które nazywamy miejscami trudnymi, zagrożonymi – mówi Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu Piotr Janik.
Służby kontrolują m.in. miejsca obozów harcerskich.
– Przeprowadzamy każdorazowo kontrole, wydajemy opinię jeśli chodzi o obozy harcerskie, które najczęściej mają miejsce na terenie otwartym, są organizowane w lasach. Skupiamy się tutaj na ewakuacji, komunikacji, na łączności między Państwową Strażą Pożarną tak, żebyśmy mogli wcześniej poinformować o zagrożeniach – mówi Maciej Bieńczyk z Państwowej Straży Pożarnej.
Służby prowadzą także kontrole wypoczynku nad wodą.
– Będziemy nadzorować wypoczynek nad wodami, w miejscach zorganizowanych poprzez prowadzone kontrolę wspólnie ze stosownymi sekcjami. Policjanci są odpowiednio przeszkoleni, przygotowani do reagowania w sytuacjach zagrożenia nad wodą. Poza tym zabezpieczamy mienie, w postaci domów i mieszkań, które oczywiście podczas wypoczynku są narażone w szczególny sposób na działanie osób, które są zainteresowane przywłaszczeniem sobie tego mienia – mówi Zastępca Komendanta Stołecznego Policji Krzysztof Ogroński.
Każdego roku w okresie wakacji policja odnotowuje zdarzenia, w których biorą udział osoby małoletnie. Przypadki zabaw w miejscach niedozwolonej kąpieli bez nadzoru osób dorosłych, wypadki i okaleczenia podczas zabaw w domu i na podwórku, przestępstwa i wykroczenia popełniane przez nieletnich i na ich szkodę oraz wiele innych tragedii, to niestety smutna rzeczywistość wakacji każdego roku.
Policja radzi również jak unikać wakacyjnych zagrożeń jeśli wybierasz się w podróż samochodem:
– Dbaj o stan techniczny swojego pojazdu. Dokonuj okresowych przeglądów oraz reaguj natychmiast na sygnały o nieprawidłowym funkcjonowaniu pojazdu.
– W czasie przygotowań do podróży zaplanuj trasę i czas przejazdu. Upewnij się, że samochód jest sprawny technicznie (ogumienie, oświetlenie) i odpowiednio wyposażony (gaśnica poddawana kontroli sprawności co najmniej raz w roku, apteczka, trójkąt ostrzegawczy); dobrze jeśli masz nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa.
– Staraj się planować przejazd w godzinach dziennych, tylko wtedy gdy musisz wybieraj się w podróż w godzinach nocnych. W nocy jest zła widoczność, jesteś zmęczony a przez to podróż jest mniej bezpieczna.
– Zaplanuj miejsca, gdzie zatrzymasz się aby odpocząć. Najlepiej zatrzymuj się w miejscach uczęszczanych, gdzie są zorganizowane specjalne miejsca parkingowe.
– Nie zostawiaj w samochodzie na widocznym miejscu wartościowych przedmiotów, które mogą być przyczyną włamania do pojazdu. Cenne przedmioty chowaj do bagażnika.
Krzysztof Jędrasik