Cięcia cesarskie mogą odbywać się teraz w towarzystwie bliskiej osoby. Propozycję dla przyszłych mam wprowadził Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach. To odpowiedź na prośby pacjentek.
– Ze względu na zapotrzebowanie, pytania i liczne prośby o taką możliwość, postanowiliśmy wprowadzić zmiany. Tata może więc towarzyszyć mamie podczas porodu planowanego. Wiem, że podobnie działają niektóre szpitale w Warszawie. Myślę, że to znacząco wpływa na poziom komfortu pacjentki i ułatwia cały pobyt na terenie placówki medycznej – mówi Weronika Niemyjska -Dmoch, lekarz ginekolog z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.
Tradycyjny poród siłami natury jest niekiedy niemożliwy lub niewskazany, ze względu na zdrowie kobiety. Powodów może być wiele.
– Położenie płodu może być niewłaściwe do tradycyjnych narodzin. Bierzemy też oczywiście pod uwagę zalecenia lekarzy specjalistów, wskazania ortopedyczne czy kardiologiczne. Pacjentki po operacjach oczu również są kwalifikowane do cięcia cesarskiego. Decyzje o skierowaniu podejmuje lekarz prowadzący, z którym przyszła mama zgłasza się do nas – wyjaśnia lekarz ginekolog Weronika Niemyjska -Dmoch.
Przed wejściem na salę operacyjną ojcowie są instruowani w jaki sposób zachowywać się podczas narodzin dzieci. Mają na sobie także specjalne ubranie ochronne, które zapewnia odpowiednie standardy sanitarne. W ten sposób rodzice mogą towarzyszyć dziecku już od pierwszych chwil życia. Jak przyznaje doktor Weronika Niemyjska -Dmoch, do tej pory w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach wykonano kilkanaście cięć cesarskich w towarzystwie bliskiej osoby. Szczególnie ważny dla personelu medycznego jest spokój przyszłych mam podczas narodzin dziecka. Kobiety, które chcą rodzić z bliską osobą, muszą zgłosić się do odpowiedniej poradni kwalifikacyjnej.
Artur Chmielewski