„Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie” to tytuł wystawy upamiętniającej pierwszą pielgrzymkę Ojca Świętego do Polski, która odbyła się od 2 do 10 czerwca 1979 roku. 45 lat po tamtych wydarzeniach Instytut Pamięci Narodowej przygotował ekspozycję, która już od jutra, 2 czerwca będzie prezentowana na placu Piłsudskiego w Warszawie.
– Warto zobaczyć wystawę, której towarzyszy rekonstrukcja pojazdu, którym poruszał się Jan Paweł II. Warto podkreślić, że jest to jedyna tak wierna kopia papamobile. W znacznej części opiera się na oryginalnych częściach, które udało się odnaleźć po latach. Na rozkaz władz komunistycznych po pielgrzymce samochód został zniszczony, teraz natomiast powrócił i będzie prezentowany publiczności – mówi dr Grzegorz Łeszczyński z Biura Edukacji Narodowej.
Wydarzeniu będzie towarzyszył namiot, który posłuży do zebrania świadectw uczestników wydarzeń z 1979 roku.
– Zachęcamy do podzielenia się swoimi wspomnieniami. Poszukujemy wszystkich świadków historii, którzy podzielą się tym czego doświadczyli, podczas pielgrzymki Jana Pawła II do naszego kraju. Spotkania z państwem odbędą się w specjalnie przygotowanym namiocie, który posłuży do nagrań relacji. Liczymy na duży odzew i uwiecznienie dziedzictwa, które wciąż jest żywe w naszym narodzie – dodaje dr Grzegorz Łeszczyński z Biura Edukacji Narodowej.
Kolejnymi miastami, w których będzie prezentowana wystawa będą Gniezno, Częstochowa, Kraków. Ekspozycji będzie towarzyszyć projekcja filmu dokumentalnego 'Dziewięć dni, które zmieniły Polskę’. Produkcja zawiera fragmenty filmu 'Pielgrzym’ w reżyserii Andrzeja Trzosa – Rastawickiego oraz wypowiedzi ekspertów takich jak Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Film będzie dostępny także online na kanale YouTube IPNtv od niedzieli 2 czerwca.
Ostatnim miastem, w którym będzie prezentowana wystawa Instytutu Pamięci Narodowej jest Nowy Targ. Szczegółowy program jest dostępny na stronie ipn.gov.pl
Artur Chmielewski