Dzieci, które z Piaseczna miały wyruszyć na wycieczkę, pojechały zastępczym autobusem. Autokar, który pierwotnie miał je przewieźć, podczas kontroli policyjnej okazał się niesprawny. Funkcjonariusze wykryli poważną usterkę układu hamulcowego.
– W związku z tym, autobus nie został oczywiście dopuszczony do ruchu. Kierujący stracił dowód rejestracyjny, a także otrzymał zakaz dalszej jazdy – mówi oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Piasecznie, starszy aspirant Magdalena Gąsowska.
Najwięcej kontroli na zlecenie rodziców oraz samych firm transportowych odbywa się w maju i czerwcu. Funkcjonariusze mają wówczas za zadanie kompleksowo przebadać stan kierowcy oraz pojazdu.
– Chęć takiej kontroli mogą zgłosić zarówno sami rodzice jak i nauczyciele. Często prosi o nią sam przewoźnik, który realizuje wycieczkę. Policjanci sprawdzają wówczas stan trzeźwości kierowcy, jego uprawnienia, stan psychofizyczny. Wnikliwie analizują również stan czasu pracy kierującego, a także stan techniczny samego autokaru – dodaje starszy aspirant Magdalena Gąsowska.
Zdaniem przedstawicielki Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie, sytuacje, kiedy autokary nie zostają dopuszczone do ruchu są incydentami.
– Zdecydowana większość kontroli przebiega bez uwag. Autobusy wówczas od razu ruszają w trasę. Niestety, wciąż jeszcze zdarzają się wyjątki, dlatego warto zgłaszać pojazdy do kontroli, tak aby mieć pewność, że podróż przebiegnie bezpiecznie – wyjaśnia starszy aspirant Magdalena Gąsowska.
O sprawdzenie stanu technicznego można zwrócić się do dyżurnego właściwej Komendy Policji telefonicznie lub mailowo. Ze względu na czas zwiększonej liczby wyjazdów, warto jednak zrobić to z większym wyprzedzeniem.
Artur Chmielewski