Co wspólnego ma religia i ekologia? Tydzień Caritas Laudato Si
Razem budujmy nadzieję dla Ziemi – to hasło rozpoczynającego się dziś tygodnia Caritas Laudato Si. W kościołach i wspólnotach religijnych odbędzie się wiele inicjatyw, mających na celu zwrócenie uwagi na środowisko naturalne. To konieczność dla ludzkości.
– Taka, a nie inna działalność człowieka, na co z resztą słusznie wskazuje papież Franciszek w encyklice Laudato Si, a o czym jeszcze mówił kiedyś papież Paweł VI, że w wyniku niekontrolowanej działalności gospodarczej człowieka, ofiarą takiego działania będzie sam człowiek – wskazuje brat Cordian Szwarc, koordynator inicjatywy.
Tydzień Laudato Si jest częścią programu Caritas Polska jako organizacji charytatywnej – przyznaje nasz rozmówca.
– Caritas zajmując się problematyką ekologii, tak naprawdę chroni najuboższych przed zgubnymi konsekwencjami naszego stylu życia – mówi.
Dbałość o środowisko jest ściśle powiązana z miłością do Boga i drugiego człowieka.
– Im człowiek ma większe poczucie, że jest kochany, tym mniej śmieci, tym mniej produkuje i mniej kupuje, a bardziej cieszy się życiem, jest wrażliwym na życie drugiego człowieka – podkreśla brat Cordian.
W parafii Chrystusa Króla na olsztyńskim Zatorzu, w której pracuje brat Cordian Szwarc, inicjatywy związane z tygodniem Laudato Si rozpoczną się już na codziennych nabożeństwach.
– Każdego dnia nabożeństwo majowe będzie na świeżym powietrzu, przy naszej figurce i będą Msze święte z kazaniami ekologicznymi i dotykającymi tematyki ekologicznej – zapowiada nasz rozmówca.
Również poza modlitwą duszpasterze będą wspólnie z mieszkańcami Olsztyna dbać o środowisko naturalne.
– Będą spotkania i zastanawianie się, namysł nad pszczołami, będą budowane domki dla owadów. Będzie sprzątanie razem z uczniami, brzegu Łyny, bo wygląda fatalnie. Zachęcam do zerknięcia w ten plan, bo tam jest naprawdę zielono, czyli kolorowo – zachęca brat Cordian.
Tydzień Laudato Si to odpowiedź na encyklikę papieża Franciszka z 2015 o tym samym tytule. Jak wskazuje Ojciec Święty, zmiany w świecie należy zacząć od tych najmniejszych, w naszym życiu i sposobie myślenia.
Wojciech Dudkowski