Od 11 maja peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów w diecezji warszawsko-praskiej
To będzie szczególny czas modlitw za małżeństwa i rodziny. W sobotę, 11 maja rozpocznie się peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów w diecezji warszawsko-praskiej. W tym tygodniu (4-11.05.) relikwie nawiedzają parafie na terenie archidiecezji warszawskiej.
W czwartek, 9 maja relikwie błogosławionej rodziny Ulmów znajdują się w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Niepokalanowie. Po południu zostaną one przekazane do parafii Zesłania Ducha Świętego w Warszawie. Następnie trafią do Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia, przy ulicy Długiej w Warszawie.
W sobotę, o godzinie 16:45 rozpocznie się uroczysta procesja różańcowa z relikwiami rodziny Ulmów z kościoła przy ul. Długiej, przez most Śląsko-Dąbrowski do katedry warszawsko-praskiej. Peregrynacja jest okazją, do umocnienia swojej wiary – mówił w czwartkowym „Poranku z Radiem Warszawa” bp Romuald Kamiński.
– Przy tych relikwiach zbierają się ludzie gromadnie i widać, że ta rodzina ma coś dzisiaj do powiedzenia. A przede wszystkim prosimy o umocnienie tych dwóch wspólnot: małżeńskiej i rodzinnej, o pomnożenie naszej wiary i takie mocne przytulenie się do Pana Jezusa – mówił biskup.
Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej dodał, że rodzina Ulmów jest wyjątkowym przykładem poświęcenia dla innych.
– Oni rzucili na szale wszystko, co mieli najcenniejszego – życie. W pewnych kategoriach ludzkich to wydaje się niezrozumiałe czy wątpliwe. Natomiast jak się patrzy przez perspektywę Bożą, to teraz widzimy ilu ludzi wchodzi na drogę Bożą, ile rodzin się cementuje, ile nowej nadziei się rodzi – dodał biskup Kamiński.
Peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów w diecezji warszawsko-praskiej potrwa od 11 do 18 maja.
W sobotę, 4 maja peregrynacja w archidiecezji warszawskiej rozpoczęła się w Bazylice św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście.
Relikwie nawiedziły już: Świątynię Opatrzności Bożej (5 maja), parafię bł. Władysława z Gielniowa (5/6 maja), parafię św. Anny w Piasecznie (6/7 maja), parafię Miłosierdzia Bożego w Grójcu (7/8 maja) oraz parafię Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie (8/9 maja).
W czwartek popołudniu (9 maja) relikwie zostaną przekazane parafii Zesłania Ducha Świętego, a następnie katedrze polowej (10/11 maja). Potem trafia do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej (11 maja) i sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia (11 maja).
Z sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia, w sobotę 11 maja po południu, relikwie zostaną przekazane w uroczystej procesji różańcowej do diecezji warszawsko-praskiej.
Peregrynacja w diecezji warszawsko-praskiej będzie przebiegać według następującego harmonogramu:
11 – 12 maja – Bazylika katedralna św. Michała Archanioła, Warszawa
12 – 13 maja – Parafia św. Jana i Pawła, Warszawa
13 – 14 maja – Parafia Matki Bożej Królowej Polski, Otwock
14 – 15 maja – Parafia św. Antoniego z Padwy, Mińsk Mazowiecki
15 – 16 maja – Parafia Matki Bożej Częstochowskiej, Zielonka
16 – 17 maja – Parafia Matki Bożej Fatimskiej, Legionowo
17 – 18 maja – Parafia św. Jana Pawła II, Radzymin
Peregrynacja relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów po polskich diecezjach rozpoczęła się dwa tygodnie po ich beatyfikacji, a więc już 24 września 2023 roku podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Po opuszczeniu diecezji warszawsko-praskiej relikwie zostaną przekazanie diecezji łomżyńskiej.
Cała rozmowa tutaj:
Krzysztof Jędrasik