W dniu 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja i uroczystości Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, w archikatedrze warszawskiej pod wezwaniem męczeństwa świętego Jana Chrzciciela, została odprawiona msza święta z udziałem najwyższych władz państwowych. W świątyni znaleźli się Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Wśród przedstawicieli Wojska Polskiego przybył szef Sztabu Generalnego generał Wiesław Kukuła i dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz.
Eucharystii przewodniczył metropolita warszawski, ksiądz kardynał Kazimierz Nycz, który odwołał się do szczególnej roli Maryi Panny w życiu Kościoła.
– Niewiasto, oto syn Twój… Oto Matka twoja – te słowa wypowiedziane jako jedne z ostatnich przed śmiercią Jezusa są skierowane do Matki Najświętszej i umiłowanego ucznia Chrystusa, czyli świętego Jana Apostoła. W ten sposób cały Kościół w osobie Maryi zyskuje matkę i opiekunkę. To ona dostaje rolę pierwszej w pielgrzymowaniu do domu Ojca – mówił kardynał.
Liturgię koncelebrowali również biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz, nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Antonio Guido Filipazzi oraz kilkunastu kapłanów. Kardynał Kazimierz Nycz podkreślił w homilii, że tytułowanie Maryi Królową Polski ma swój szczególny wyraz w duchowości Narodu.
– W dzisiejszym fragmencie Ewangelii świętego Jana, Kościół w Polsce także dostrzega szczególną rolę i miejsce Maryi w życiu duchowym. Dlatego nazywamy ją Królową Polski – przypomniał metropolita warszawski.
Podczas Liturgii hierarcha podkreślał, że uchwalenie Konstytucji w Polsce było wyrazem pragnień i tożsamości całego Narodu. Ustawa Zasadnicza w swoim brzmieniu odwoływała się także do wartości wiary.
– Twórcy tego dokumentu dali wyraz temu, że Konstytucja jako ludzkie dzieło winna być odniesiona do Boga. Położyli wówczas, powiedzielibyśmy dziś, fundament aksjologiczny. Dzięki temu była oparta o wartości powszechnie uznawane, które stały się źródłem dla wszelkich wynikających z niej praw – dodał ksiądz kardynał Kazimierz Nycz.
Obchody nawiązują do wydarzeń z 1791 roku, kiedy 3 maja uchwalono pierwszą Ustawę Zasadniczą w nowożytnej Europie oraz drugi taki dokument na świecie. Święto Narodowe 3 Maja ustanowiono w 1919 roku.
Zdjęcia i tekst: Artur Chmielewski