Ks. Chrostowski: polityka Izraela wobec Polski jest bardzo roszczeniowa
„Sytuacja na Bliskim Wschodzie bardzo się skomplikowała” – zaznacza biblista, ks. Waldemar Chrostowski. Członek Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk, w czwartkowym „Poranku z Radiem Warszawa” omawiał zawiłe relacje istniejące między Polską a Izraelem.
7 października 2023 roku zaczęła się wojna między Izraelem a Hamasem. Konflikt rozpoczął się militarnym atakiem członków zbrojnego skrzydła Hamasu na terytorium Izraela. Odwet Izraela spowodował jednak ogromne straty w Strefie Gazy, gdzie zginęło wiele ofiar cywilnych, w tym również dzieci. Widząc działania Izraela wobec Palestyńczyków nie możemy pozostać bezkrytyczni – podkreślił na antenie Radia Warszawa ks. Waldemar Chrostowski.
– Sytuacja na Bliskim Wschodzie bardzo się skomplikowała. Polityka Izraela jest, mówiąc łagodnie, bardzo stanowcza wobec Palestyńczyków oraz ich bliższych i dalszych sąsiadów. Nie widać jakichś powodów do opamiętania. No i trudno, żeby Polska jako Państwo, ale także Polacy jako jej obywatele mieli bezkrytycznie przyklaskiwać wszystkiemu co tam się dzieje – mówił kapłan.
-Relacje polsko-izraelskie pogorszyła tragedia do której doszło 2 kwietnia. W ataku wojsk izraelskich na konwój humanitarny zginął wówczas polski wolontariusz. Niestety, we wzajemnych stosunkach między obu państwami ciągle brakuje partnerstwa – dodał ks. Chrostowski.
– Nawet jeżeli poprzednie rządy, zwłaszcza rząd PiS przez dwie kadencje wychodził temu bezkrytycznie na przeciw, to z tego wychodzenia na przeciw i tej roszczeniowości nic dobrego nie wynikało. Do tej pory Polska nie ma ambasadora w Tel Avivie, natomiast ambasador Izraela w Polsce czasami traktuje nas jak taką swoistą kolonię, więc to nie są partnerski stosunki – powiedział ks. Waldemar Chrostowski.
Kapłan dodał, że nasze wzajemne relacje może poprawić zmiana polityki Izraela wobec Polski.
Krzysztof Jędrasik
Profesor zwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich, zaangażowany w dialog katolicko-żydowski, a do roku 1998 także współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów – omawiał również swoją publikację pt. „Tora czyli Pięcioksiąg Mojżesza”. Autor przełożył ją z języka hebrajskiego przełożył i opatrzył komentarzem teologicznym.
Poniżej cała rozmowa Ewy Pietrzak z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim;