19 lat temu świat się zatrzymał. 2 kwietnia 2005 roku o 21:37 zmarł papież Jan Paweł II. W wielu krajach ogłoszono żałobę narodową, polskie ulice tonęły w kwiatach i zniczach, a kibice zwaśnionych drużyn godzili się ze sobą. Czym papież-Polak zasłużył sobie na takie uznanie? Mówił o tym w Poranku z Radiem Warszawa zastępca dyrektora Muzeum Jana Pawła II Grzegorz Polak.
– Zapracował na to przez prawie 27 lat swojego pontyfikatu. Swoją postawą, swoją charyzmą, spójnością swojego nauczania, swoją wrażliwością, silną postawą moralną. Myślę, że cały świat zdawał sobie sprawę ze znaczenia Jana Pawła II dla świata – podkreślił.
Papież w swoim nauczaniu koncentrował się na Bożej miłości i miłosierdziu.
– Ukazywał najpiękniejsze oblicze chrześcijaństwa, głosząc przesłanie o przebaczeniu, miłosierdziu, wzajemnej miłości i zdobył sobie autorytet jako budowniczy mostów pomiędzy systemami politycznymi, pomiędzy narodami, pomiędzy religiami, pomiędzy wyznaniami chrześcijańskimi – przypomniał nasz gość.
Pontyfikat Jana Pawła II przypadł na czasy komunizmu w Polsce i w wielu krajach. Swoim sprzeciwem wobec łamania praw człowieka, papież narażał się na niebezpieczeństwo. W 1981 roku na placu świętego Piotra w jego kierunku padły strzały.
– Gdyby był nic nieznaczącym, cichym papieżem, o delikatnej osobowości, jak jego poprzednicy, to nic by mu prawdopodobnie nie groziło. Tymczasem to był „wódz Wojtyła”, to był przywódca, to była silna osobowość i on rzucił wyzwanie temu systemowi. Podkreślał niezbywalną godność każdego człowieka, prawa narodów do wolności – dodał Grzegorz Polak.
Papież był też wartościowym człowiekiem dla niewierzących.
– Jego rola wykraczała poza sprawowany urząd nauczycielski w Kościele. To był też mąż stanu, polityk. Dla takich polityków, którzy nie podzielali poglądu chrześcijańskiego lub w ogóle nie byli ludźmi wiary. Był właśnie przede wszystkim mężem stanu i partnerem do rozmów politycznych – ocenił rozmówca Radia Warszawa.
Jan Paweł II w 2011 roku został ogłoszony błogosławionym, a trzy lata później – świętym. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 22 października, w rocznicę Mszy świętej inaugurującej pontyfikat.
Wojciech Dudkowski