Choć Niedziela Wielkanocna już za nami, to świętowanie wciąż trwa. Kościół obchodzi oktawę tego święta. To osiem dni jak jeden dzień.
– W Kościele przeżywamy, wszystkie te dni jako uroczystość. Tak naprawdę można byłoby powiedzieć, że ten jeden dzień, który przeżywamy w samą Urooczystość Zmartwychwstania Pańskiego, jest przedłużany przez kolejne 7 dni i świętujemy codziennie uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – mówi ksiądz Mateusz Kielarski, liturgista, członek Komisji Liturgicznej Archidiecezji Warszawskiej
Oktawa znosi wszystkie święta i wspomnienia obchodzone w tych dniach Kościele.
– Ona jest różna od innych oktaw. Oktawa Bożego Narodzenia, jest w randze święta. Ta Zmartwychwstania Pańskiego jest właśnie uczczeniem tej największej celebracji, jaką mamy w roku liturgicznym, jako chrześcijanie, którzy spotykają się ze Zmartwychwstałym Panem – wyjaśnia kapłan
W trakcie oktawy nie obowiązuje post ani wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
– Wobec Zmartwychwstałego Pana również przestajemy pościć. Pan znowu jest z nami, to również ma wpływ na ten piątek w oktawie – dodaje nasz rozmówca.
Oktawa kończy się Niedzielą Miłosierdzia Bożego, w tym roku 7 kwietnia. Niedziela Wielkanocna rozpoczęła także okres wielkanocny, zwany pięćdziesiątnicą. Potrwa on do uroczystości Zesłania Ducha Świętego, obchodzonej w tym roku 19 maja.
Wojciech Dudkowski