Bazylika świętego Krzyża w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu jest dziś wielkopostnym kościołem stacyjnym. Kościół znany jest z tego, że spoczywają w nim serca Fryderyka Chopina i Władysława Reymonta. W świątyni posługują księża misjonarze, którzy zapoczątkowali tradycję nabożeństwa Gorzkich żali.
– To kolebka, to miejsce, z którego Gorzkie żale po raz pierwszy narodziły się i wyszły na świat. Do dzisiaj są one śpiewane we wszystkich kościołach w okresie wielkiego postu – mówi ks. Dariusz Kurek, wikariusz parafii
W czwartą niedzielę wielkiego postu, w kościele stacyjnym przygotowano bogaty program nabożeństw.
– Od godziny 14 do 16 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu. O godzinie 15 koronka do Bożego Miłosierdzia, a następnie po Mszy o godzinie 17 występ chóru Epifania i chóru Ichtis. O godzinie 18 zapraszamy na Gorzkie żale, natomiast o godzinie 20 odprawimy dodatkową Mszę świętą, którą zakończymy Apelem Jasnogórskim – zapowiada ks. Dariusz Kurek.
W bazylice trwają także rekolekcje wielkopostne dla chorych i cierpiących. Nauki rekolekcyjne głosi ksiądz Marek Gontarz, duszpasterz ośrodka dla niewidomych w Laskach, założonego przez błogosławioną matkę Elżbietę Różę Czacką. To właśnie w tym kościele przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej.
– Posługa prawdy, jaką doktor Gepner spełnił wobec młodej hrabianki Róży, gdy jej powiedział: wzrok bezpowrotnie stracony, na próżno jeździć po lekarzach. Ty się zajmij niewidomymi w Polsce, bo nimi się nikt nie zajmuje. Ona po jakimś wewnętrznym zmaganiu otrzymała tą łaskę, podjęła współpracę z nią, stanęła w prawdzie, a potem jakoś przedziwnie potrafiła powiedzieć: moim największym szczęściem jest to, że zostałam niewidomą – przypomniał rekolekcjonista.
Tradycja pielgrzymowania do kościołów stacyjnych w Warszawie nawiązuje do rzymskiego zwyczaju nawiedzania poszczególnych bazylik Wiecznego Miasta. Każdego dnia Wielkiego Postu w wybranym kościele odbywają się pasyjne nabożeństwa i uroczysta Msza święta, jest także możliwość przystąpienia do spowiedzi. Listę kościołów można znaleźć na stronie archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej.