Jan Śpiewak o mieszkaniach: powierzchnia urąga godności, ceny jak na Zachodzie
Przepisy dotyczące budownictwa muszą się zmienić – podkreśla dr Jan Śpiewak. Socjolog i działacz społeczny komentował w Radiu Warszawa aktualną sytuację na rynku mieszkaniowym w stolicy. Jego zdaniem ceny mieszkań są oderwane od rzeczywistości, a zbyt mała powierzchnia niektórych lokali urąga godności człowieka.
W czwartkowym (22.02.) „Poranku z Radiem Warszawa” socjolog i działacz społeczny dr Jan Śpiewak omawiał współczesne wyzwania dotyczące rynku mieszkaniowego. Szczególnie trudna sytuacja jest w wielkich miastach takich jak Warszawa. W stolicy coraz częściej pojawiają się oferty mieszkań, które mają zaledwie 10 metrów kwadratowych. Taka powierzchnia lokali urąga ludzkiej godności – mówił na naszej antenie Jan Śpiewak.
– To są absolutnie warunki niegodne żadnego człowieka. Przypomnę, że według przepisów duży pies w schronisku powinien mieć 15 metrów kwadratowych w kojcu. Więc to, że dopuściliśmy do tego, żeby takie mieszkania były sprzedawane na rynku i oferowane, to jest potężny regres cywilizacyjny i ogromna hańba dla naszej klasy politycznej – mówił Śpiewak.
Tak małe mieszkania mogły powstawać, gdyż prawo budowlane było lekceważone – dodał gość poranka.
– Te lokale są sprzedawane jako lokale usługowe, które nie mają służyć funkcji mieszkaniowej. A niestety urzędy nadzoru budowlanego i samorządy bardzo długo pozwalały na omijanie tego prawa. To ma się skończyć w tym roku, bo weszły nowe przepisy, które mówią, że nie będzie można budować tego typu lokali usługowych, które mają mniej niż 25 metrów kwadratowych, o ile one nie są usytuowane na parterze i nie mają dostępu od ulicy – zaznaczył Śpiewak.
Jan Śpiewak dodał, że obecne ceny mieszkań w Warszawie są prawie tak wysokie jak w Paryżu czy Londynie. Jednak zarobki Polaków są kilka razy niższe niż na zachodzie Europy – zaznaczył gość poranka.
1 kwietnia 2024 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące projektu budowlanego.
Nowelizacja wprowadzi kilka ważnych zmian w prawie budowlanym. Będą one dotyczyć m.in.: określenia dopuszczalnych odległości budynku od granicy działki, odległości budynków produkcyjnych i magazynowych od budynków mieszkalnych czy określenia minimalnej powierzchni lokalu użytkowego. Prawo zakłada również racjonalne zaplanowanie miejsca postojowego, ograniczanie architektury betonowej a także położenie większego nacisku na tworzenie placów zabaw i miejsc do rekreacji.
– Minimalna powierzchnia lokalu użytkowego w budynkach będzie musiała wynosić nie mniej niż 25 metrów kwadratowych.
– Minimalna odległość budynku mieszkalnego wielorodzinnego (o wysokości powyżej 4 kondygnacji nadziemnych), zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy działki ma wynieść co najmniej 5 metrów.
– Nowe przepisy zobowiązują również do realizacji w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych pomieszczeń przeznaczonych do przechowywania rowerów i wózków dziecięcych. Takie pomieszczenie o powierzchni nie mniejszej niż 15 metrów kwadratowych powinno znajdować się w pobliżu wejścia do budynku (np. wiata lub altana).
Jan Śpiewak:
Krzysztof Jędrasik