To już czwarty oficjalny kandydat na prezydenta Warszawy. Wspólną kandydaturę przedstawiły Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy. Jest nim Przemysław Wipler, poseł Konfederacji.
– Chcemy Warszawy, w której się buduje, w której się inwestuje. Warszawy, w której rozwiązywanie są problemy kierowców, a nie zakorkowywania ulic i prowadzenia wojny z kierowcami. Warszawy, w której są dobre usługi publiczne i obywatele naprawdę współdecydują o tym, co się w naszym mieście dzieje – zapowiedział Wipler.
Poseł odniósł się do pozostałych kandydatów na prezydenta stolicy.
– Jako kandydat na prezydenta Warszawy startuję z przekazem, z hasłem „Warszawa na poważnie”. Warszawa, jako wielkie wyzwanie po 1989 roku przeżyła wielką, wspaniałą transformację. Stała się stolicą, z której mamy wiele powodów, by być dumnymi. Jednocześnie stoi przed wieloma wyzwaniami. Potrzebujemy prezydenta Warszawy na 5 lat, a najlepiej na 10 lat, a nie kogoś, kto startuje w tych wyborach, by za kilka miesięcy zostawić nas i zostać eurokomisarzem, albo by zostawić nas w przyszłym roku, by zostać kandydatem na prezydenta Polski – podkreślił.
O reelekcję będzie ubiegał się obecny prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Popiera go Koalicja Obywatelska. Prawo i Sprawiedliwość na stanowisko prezydenta Warszawy wystawiło Tobiasza Bocheńskiego, który od kwietnia do grudnia ubiegłego roku był wojewodą mazowieckim. Kandydatką Lewicy jest Magdalena Biejat, obecna wicemarszałek senatu.
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Mieszkańcy Warszawy otrzymają cztery karty do głosowania: na prezydenta Warszawy, do rady Warszawy, do rady dzielnicy i do sejmiku województwa. Jeżeli żaden z kandydatów na prezydenta nie otrzyma co najmniej 50% głosów, 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów.
Wojciech Dudkowski