Ponad 220 tysięcy ton odpadów odebrało w minionym roku od mieszkańców Warszawy w minionym roku Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. 65% z nich to były odpady komunalne. Trzeba segregować więcej odpadów – mówił Gość Radia Warszawa, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Jakub Turowicz.
– Biorąc pod uwagę unijne dyrektywy, takie jak single use plastics, jak obowiązkowe wprowadzanie systemu kaucyjnego i inne kwestie dotyczące potrzeby poprawienia stopnia segregacji odpadów, możemy wyciągnąć wniosek, że na tę chwilę nie wygląda to zbyt optymistycznie – mówi.
Zdaniem rzecznika, problemem jest wciąż niewielka świadomość społeczna. Obowiązek segregacji odpadów w całej Polsce obowiązuje od 2021 roku. To zbyt mało czasu, by zmienić swoje przyzwyczajenia. Warto więc edukować mieszkańców już od najmłodszych lat.
– Jesteśmy na początku tej drogi. Ciągła edukacja jest tutaj najistotniejsza. My prowadzimy swoje warsztaty dla dzieci „Mini wysypisko”, gdzie spotykamy się z dziećmi w szkołach i przedszkolach. To aktywne zajęcia związane z segregacją odpadów – powiedział nasz gość.
Jak dodał Jakub Turowicz, wiele osób, które nie wiedzą, co zrobić z danym odpadem, wyrzuca go do kosza z napisem „Zmieszane”. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania przypomina, że na stronie segregujna5.um.warszawa.pl (KLIKNIJ) można sprawdzić, który kosz będzie odpowiedni.
– Można sobie wejść na stronę, tam jest bardzo prosta wyszukiwarka. Działa to na tej zasadzie, że wpisujemy wyszukiwarkę dany odpad, wciskamy enter albo „szukaj” i wtedy bardzo szybko możemy się dowiedzieć, gdzie dane odpad powinien trafić. Baza się powiększa i jest wciąż aktualizowana – wyjaśnia.
Przypominamy, że w Warszawie odpady segregować należy na 5 frakcji – papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło, bioodpady i śmieci zmieszane. Część odpadów należy oddawać do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów lub do specjalnych pojemników.
Jakub Turowicz:
Wojciech Dudkowski