Trwa sezon chorobowy. Utrzymuje się duża liczba zakażeń na grypę, Covid-19, i RSV. Ten ostatni jest groźny, zwłaszcza dla niemowląt i osób starszych. Mówił o tym w Poranku z Radiem Warszawa prof. Andrzej Radzikowski, specjalista pediatrii z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
– Zwykle zaczyna się od tego, że dziecko przedszkolne przynosi do domu zaziębiene. Choruje, często lekko chorują też rodzice, mają kaszel i katar. Natomiast jeżeli w tej rodzinie jest niemowlę, to ono choruje dużo ciężej. Starsze dziecko może mieć zapalenie zatok czy gardła, natomiast młodsze – zapalenie oskrzeli i płuc – wyjaśnia.
Cięższe zakażenia mogą dotknąć także dorosłych.
– Dorośli też mogą złapać zapalenia oskrzeli i płuc – zwłaszcza osoby starsze. Najciężej chorują niemowlęta i dziadkowie – dodaje ekspert.
RSV w lżejszych przypadkach należy leczyć objawowo, cięższe mogą wymagać hospitalizacji. Aby do takich sytuacji nie doszło, ważna jest profilaktyka.
– Chorujemy nie dlatego, że jest zimno i że jest plucha, tylko dlatego, że jest zimno i jest plucha, zamykamy okna. Dzieci w przedszkolu, dzieci w szkole, a my nieraz w pracy, jesteśmy raczej w zamkniętych przestrzeniach. Chcemy zachować ciepło. Wentylacja i wietrzenie są pierwszymi metodami walki z tym wirusem – radzi profesor.
Od niedawna dostępne są także szczepionki.
– W tym roku zakończono badania i mamy dwie szczepionki, konkurencyjne w pewnym sensie, ale już bezpieczne i skuteczne. Są zarejestrowane dla osób powyżej 60 roku życia i dla tych, którzy z powodu różnych innych chorób należą do grup ryzyka. To przede wszystkim osoby leczone na choroby nowotworowe – zaznacza nasz rozmówca.
Obecnie w przychodniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej wykonywane są testy Combo, które pokazują, czy pacjent jest zakażony wirusem grypy, Covid-19 czy RSV. Takie testy dostępne są także w aptekach.
Prof. Andrzej Radzikowski:
Wojciech Dudkowski