Ujemne temperatury to powód do podkręcania ogrzewania. Co piąty mieszkaniec Mazowsza nie może jednak pozwolić sobie na odpowiednią temperaturę. Może nieść to za sobą negatywne skutki zdrowotne. Zjawisko, związane z brakiem pieniędzy na ogrzewanie naukowcy nazywają ubóstwem energetycznym.
– Ubóstwo energetyczne to nie tylko brak środków, na opłacenie rachunków, ale również zły stan techniczny budynku i poczucie niewystarczającego bezpieczeństwa energetycznego. Zagrożone są więc nie tylko ubogie osoby, ale również te, mające stałe dochody. Ubóstwo może dotknąć każdego, np. ze względu na zły stan budynku – podkreśla dr. hab. Sławomir Kalinowski z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk.
Na zlecenie Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej przeprowadzono badanie pod kątem ubóstwa energetycznego mieszkańców regionu. 7 procent badanych nie jest w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb energetycznych. 38,1 proc. spełnia te potrzeby, ale musi je realizować w sposób bardzo oszczędny – przeznacza więcej niż 10 proc. budżetu domowego na wydatki związane z energią i ogrzewaniem.
– To pierwsze w Polsce tak pogłębione badanie zjawiska ubóstwa energetycznego. Nie dość, że badanie zostało przeprowadzone na wyjątkowo licznej, w pełni reprezentatywnej grupie mieszkańców naszego województwa, to miało ono charakter wieloaspektowy. Pozwoliło pokazać różne oblicza ubóstwa energetycznego, wskazać zagrożenia dla pogłębiania się tego zjawiska i podkreślić skalę kosztów społecznych, które poniesiemy wszyscy, jeśli nie będziemy przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu – mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
Aby oszczędzać na energii elektrycznej i wydawać mniej na ogrzewanie warto wykonać kilka prostych kroków – radzi Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.
– Część osób nie ma pełnej świadomości tego, że energię można oszczędzać np. przez uszczelnienie okien, termiczne izolowanie domów czy dbanie o regularne przeglądy różnego rodzaju instalacji, które służą do ogrzewania – radzi.
Wyniki badań pokazują, że wciąż niewielki jest udział odnawialnych źródeł energii – Odsetek ankietowanych, którzy z nich korzystają wynosi poniżej 7 procent. Szczegóły dotyczące badania dostępne są na stronie Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej – KLIKNIJ.
Wojciech Dudkowski