
Choroby skóry u dzieci można leczyć w profesjonalnych warunkach. Po remoncie oddano do użytku Oddział Dermatologii Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza w Warszawie przy ulicy Niekłańskiej. To jedyna taka placówka w regionie.
– Jest to jedyne na Mazowszu miejsce, gdzie mali, młodzi pacjenci mogą być leczeni w naprawdę fenomenalnych warunkach. Jest tu miejsce zarówno dla pacjentów i jak i dla opiekunów. To też jest ważne. Małe dziecko potrzebuje wsparcia najbliższych. Wtedy szybciej wraca do zdrowia – podkreśla wicemarszałek województwa Elżbieta Lanc.
Sale szpitalne zaprojektowano od nowa. Każda z nich ma osobny węzeł sanitarny z prysznicem. Są one na tyle przestronne, że mogą w nich przebywać także rodzice.
– Oddział jest 15-łóżkowy. Mamy sale: 3-osobową, 2-osobowe i 1-osobowe. Nasz oddział wyróżnia część dla dzieci najmłodszych. Ma profesjonalne wykończenie dermatologiczne: salę zabiegową, maściarnię, dysponuje też wysokiej klasy nowoczesnymi urządzeniami – zaznacza Małgorzata Stachurska-Turos, dyrektor Szpitala Dziecięcego.
Oddział dermatologii dziecięcej ma bogatą, ponad stuletnią historię. W tym okresie był przenoszony. Zakończenie remontu to istotny punkt w jego dziejach.
– Oddział ten istnieje od okresu powojennego. Najpierw był w szpitalu świętego Łazarza, później w 2008 został przeniesiony do Szpitala Międzyleskiego. Od 2018 jest przeniesiony do Szpitala Dziecięcego w Warszawie przy ulicy Niekłańskiej. Możemy przeprowadzać diagnostykę na światowym poziomie oraz leczenie dzieci zgodnie z najnowszymi wytycznymi. Rocznie przyjmujemy około 500 pacjentów – podkreśla Dagmara Marańska, ordynator oddziału.
Obecnie w Oddziale Dermatologicznym pracuje trzech lekarzy specjalistów dermatologii, siedmiu rezydentów oraz siedem pielęgniarek. Priorytetem oddziału jest zapewnienie pacjentom i ich opiekunom godnych warunków socjalnych oraz indywidualizowanej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej. Rodzice i opiekunowie mogą liczyć na przekazywanie dokładnych informacji o chorobie, planowanych metodach diagnostyczno-terapeutycznych, a także wdrożonym systemie leczenia.
Inwestycja o wartości 14 mln zł została w całości sfinansowana przez samorząd Mazowsza.
Wojciech Dudkowski