
Podniebna rozgrywka oparta na faktach. Dziś odbyła się prezentacja gry „Lotnicy – wojna w przestworzach”. Nawiązuje ona do realiów II wojny światowej z perspektywy pilotów. To najnowsza produkcja Biura Nowych Technologii IPN. To część większej inicjatywy, mającej przedstawiać historię kraju w formie atrakcyjnej dla młodego pokolenia.
Gracze mogą w trybie pierwszoosobowym poznawać historię bitwy o Anglię i misji związanych ze zrzutami cichociemnych i zaopatrzenia do okupowanej Polski.
– Macie okazję poznać niezwykłe losy Jadwigi Piłsudskiej, Stanisława Skalskiego, Jana Zumbacha i innych polskich asów lotnictwa – mówi Anna Leska, historyczna postać ożywiona za sprawą twórców gry.
Przypomnijmy, droga pilotów po wrześniu 1939 roku do dalszej walki biegła okrężnymi drogami. Żołnierze do Francji i Anglii docierali przez Rumunię, Węgry, Jugosławię, Włochy, Grecję lub Syrię.
Po szkoleniu na brytyjskich maszynach latali początkowo w ramach 138 dywizjonu specjalnego przeznaczenia Royal Air Force. Później powołano do życia 1586 Eskadrę Specjalnego Przeznaczenia, która mimo ryzyka dostarczała zaopatrzenie dla Powstania Warszawskiego. Łącznie wykonano 196 takich lotów. Z 870 zasobników z zaopatrzeniem żołnierze Armii Krajowej przejęli 514 z nich. Pozostałe dostały się w ręce Niemców.
Gracze będą mogli spróbować swoich sił jako piloci za darmo już od stycznia. Biuro Nowych Technologii stworzyło do tej pory również inne produkcje – „Grę szyfrów”, nawiązującą do wojny polsko-bolszewickiej czy „Warsaw Rising – Miasto Bohaterów” , która przybliża losy Powstania Warszawskiego.
Artur Chmielewski