
Liczba wypadków z roku na rok spada. W 2022 roku było ich w Polsce 21 322. Warto jednak robić wszystko by było ich jeszcze mniej. Na co zwrócić uwagę? Temu tematowi poświęcona była konferencja „Bądź bezpieczny na drodze”, zorganizowana w Warszawie przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.
– Jesteśmy w okresie zimowym, kiedy wszyscy dużo bardziej powinniśmy uważać w jaki sposób kierujemy pojazdem i jak sprawny mamy samochód. Ta konferencja jest nie tylko o zagrożeniach związanych z ruchem drogowym, o przepisach związanych z ruchem drogowym, ale przede wszystkim skupiamy się na kwestiach związanych z różnymi uzależnieniami, używkami i łączeniu później tego z pojazdami – mówi zastępca dyrektora centrum Mariusz Budziszewski.
Jedna z najważniejszych zasad obowiązujących na drodze to zasada ograniczonego zaufania. Warto pamiętać, że możemy ponieść konsekwencje nie tylko swoich błędów.
– Szczególnie istotne jest to, byśmy byli świadomymi uczestnikami ruchu drogowego, którzy zdają sobie sprawę z tego, że nie są na na drodze w samochodzie sami. Odpowiadamy za swoje życie, za pasażerów, pieszych, ale również innych uczestników ruchu drogowego, włącznie z tymi, którzy popełniają błędy – przypomina Rafał Zięba, prezes zarządu Toru Modlin.
Jazda samochodem to stan podwyższonej gotowości mózgu. Nie tylko umiejętności i zdrowie, ale też stan psychiczny kierowców może mieć wpływ na bezpieczeństwo drogowe.
– Jesteśmy w konieczności ciągłego podejmowania decyzji. Za każdym razem te decyzje dotyczą również bezpieczeństwa ruchu drogowego, czyli potencjalnie tego, co może być ważnym czynnikiem wypadkogennym. Nie zapominajmy o tym, że do samochodu też wsiadamy w jakimś stanie emocjonalnym. Również to, co się dzieje na drodze, może być tym czynnikiem spustowym – podkreśla dr Ewa Ołdakowska-Rogalska, psycholog transportu.
O bezpieczeństwie warto przypominać już najmłodszym. Policja organizuje wiele spotkań w przedszkolach i szkołach.
– Dziecko ma wtedy kontakt z policjantem i to nie będzie ten policjant, którym się straszy, że „jak będziesz niegrzeczny, to przyjdzie policjant i cię zabierze”. Po drugie uświadamia się tym dzieciakom, jak mają się zachować na drodze, a dzieci są doskonałymi obserwatorami tego, co robią rodzice i potrafią zwrócić im uwagę. Podczas większości takich akcji rozdaje się także elementy odblaskowe – przypomina Wojciech Pasieczny, były policjant ruchu drogowego.
Dla podwyższenia poziomu bezpieczeństwa na Torze Modlin organizowane są bezpłatne szkolenia z techniki jazdy dla osób w wieku od 18 do 24 lat oraz powyżej 55 roku życia. Zapisy prowadzą Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Ze szkoleń korzysta 800 osób rocznie.
Wojciech Dudkowski