19 października 1984 roku funkcjonariusze SB porwali i bestialsko zamordowali księdza Jerzego Popiełuszkę, duszpasterza ludzi pracy, kapelana warszawskiej „Solidarności”, obrońcę praw człowieka w PRL. Kapłan miał 37 lat. Jako męczennik za wiarę, został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku, po 13-letnim procesie beatyfikacyjnym. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.
Co roku, w rocznicę śmierci błogosławionego, wierni modlą się o jego kanonizację na uroczystej mszy w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie.
Właśnie w tej świątyni, podczas Mszy za Ojczyznę, ksiądz Popiełuszko mówił o obronie ideałów „Solidarności”, a także o sprzeciwie wobec przemocy. Krytykował nadużycia komunistycznej władzy, przestrzegając przy tym przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu. Głosił zasadę „zło dobrem zwyciężaj”. Był wielokrotnie inwigilowany i szykanowany przez bezpiekę.
Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa uprowadzili i zamordowali księdza Jerzego 19 października 1984 roku, gdy wracał do Warszawy po mszy odprawionej w parafii św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Po brutalnym pobiciu oprawcy wrzucili ciało kapłana do Wisły na tamie koło Włocławka.
Rozważania ostatniej modlitwy różańcowej w Bydgoszczy ksiądz Jerzy Popiełuszko poświęcił takim wartościom jak: wolność, sprawiedliwość, prawda, a także męstwo i przemoc. Powiedział wówczas, że życie trzeba godnie przeżyć, bo jest tylko jedno.
Na kilka godzin przed śmiercią ksiądz Jerzy Popiełuszko modlił się o czyste serce, w którym nie ma chęci odwetu za wyrządzone krzywdy.
Pogrzeb księdza Jerzego Popiełuszki – 3 listopada 1984 roku – zgromadził około miliona ludzi i przerodził się w wielką manifestację przeciw komunistycznej władzy. W 2009 roku kapłan został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.
Rok później, 6 czerwca 2010 roku, na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie została odprawiona uroczysta msza beatyfikacyjna księdza Jerzego Popiełuszki. Przewodniczył jej – w imieniu papieża Benedykta XVI – arcybiskup Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych (od 2022 Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych). W uroczystości wzięło udział około 140 tysięcy osób. Następnie ulicami Warszawy do Świątyni Opatrzności Bożej przeszła procesja z relikwiami błogosławionego, które złożono w Panteonie Wielkich Polaków.
Proces kanonizacyjny księdza Popiełuszki rozpoczął się w 2014 roku w Creteil we Francji, gdyż tam miało dojść do cudu za jego wstawiennictwem. Akta zgromadzone podczas etapu diecezjalnego procesu zostały przekazane do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
IAR