45 lat temu kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża
45 lat temu Karol Wojtyła został wybrany na 264. papieża w historii Kościoła. Przyjął imię Jan Paweł II. Jego pontyfikat był naznaczony doświadczeniami wojny i komunizmu w Polsce – mówił o tym w Poranku z Radiem Warszawa Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.
– Chciał być głosem tych, którzy nie mogą mówić. Jego pierwsze pielgrzymki, spotkania z biednymi, przełomowa pielgrzymka do Meksyku oraz kolejna do Polski, rozmowy i wrażliwość pokazywały, jaki to będzie pontyfikat – wspomina.
Najmłodsze pokolenie nie pamięta już Jana Pawła II i jego pielgrzymek do Polski. Zadaniem tych, którzy byli tego świadkami, jest w odpowiedni sposób je przedstawiać i wcielać w życie.
– Nie opowiadajmy o nim jak o jakimś pomniku. To fałszywy obraz, który nie trafia do młodych ludzi. Pierwsza pielgrzymka do Polski z 1979 roku jest fantastycznym wspomnieniem, można powiedzieć że zapoczątkowała Solidarność, dała poczucie wspólnoty. Ale to już było. Musimy dziś myśleć o tym, co będzie za 5, 10 czy 15 lat i jaką wspólnotę dziś budujemy – apeluje dyrektor.
Jana Pawła II wspomina się nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Ciepło myślą o nim Meksykanie – tam właśnie papież wybrał się w swoją pierwszą apostolską podróż.
– Byłem dwa razy w Meksyku, na dźwięk jego imienia polskiego papieża otwierają się serca mieszkańców. Do dzisiejszego dnia jest tam pamiętany – papież był 5 razy w Meksyku – zauważył Piotr Dmitrowicz.
W Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego na Wilanowie odbędzie się jutro od 9:30 do 19 konferencja naukowa pt.”Papież światu. 45-lecie pontyfikatu Jana Pawła II”. Wezmą w niej udział historycy, teologowie, a także byli i obecni dyplomaci. Będzie można obejrzeć ją w internecie na stronie papiezswiatu.pl (KLIKNIJ).
Piotr Dmitrowicz:
Wojciech Dudkowski