17 października w kawiarni Agere Contra odbędzie się spotkanie „Pokój nastolatka”, które poprowadzi Elżbieta Stawińska i Paweł Fijałkowski. Podczas wydarzenia autorzy audycji „Złością czy miłością” odpowiedzą na pytanie jak wprowadzić dobre nawyki w życiu dziecka. Początek wydarzenia o 20:00. Wstęp jest bezpłatny. Uwaga! Obowiązuje rejestracja. Link do zapisów – KLIKNIJ.
Z okazji Międzynarodowego Dnia bez Przemocy gościem w Poranku z Radiem Warszawa była pedagog i psychoedukator, Elżbieta Stawińska.
– Musimy określić różnice między agresją i przemocą – podkreślała.
Przemoc fizyczna i słowna jest zagrożeniem, które może dotknąć każdego niezależnie od wieku i płci. Według policyjnych statystyk liczba osób dotkniętych przemocą wyniosła 71 631 osób.
– Musimy pamiętać, że przemoc i agresja to dwa różne zagadnienia. Celem agresji jest wyrządzenie komuś krzywdy. Przemoc polega na wywieraniu wpływu na drugą osobę wbrew jej woli. W tym przypadku negatywne skutki takiego działania mogą nie być świadome – mówiła autorka audycji „Złością czy miłością”.
Dużym problemem jest powszechnie stosowany język przemocy. Wśród jego elementów wymieniła krytykowanie, ocenianie moralne, interpretację intencji i rozkazywanie.
– Myślę, że u podstaw zmiany jest spotkanie z samym sobą i zastanowienie co sprawia, że moje wewnętrzne rany doprowadzają mnie do zachowań agresywnych i ranią innych – dodała Elżbieta Stawińska.
Jedną z form uzyskania pomocy w przypadku przemocy stosowanej w rodzinie, jest 'Niebieska Linia’ czynna całodobowo pod numerem 800 120 002. W przypadku obrażeń ciała osoba pokrzywdzona powinna zgłosić się do lekarza. Specjalista poza udzieleniem pomocy medycznej może też wydać zaświadczenie dotyczące uszczerbku na zdrowiu.
Elżbieta Stawińska:
Artur Chmielewski