To jeden z najciekawszych lasów w stolicy
Udając się na letni spacer warto odwiedzić Las Kabacki w Warszawie. Kompleks zawiera wiele ciekawych miejsc. O jego walorach mówił w „Poranku z Radiem Warszawa” Bartosz Popczyński z Lasów Miejskich-Warszawa.
Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego to rezerwat przyrody położony w południowej części Warszawy, między ulicami Puławską i Drewny, głównie w dzielnicy Ursynów, niewielki fragment znajduje się także w dzielnicy Wilanów. Leży on w obrębie Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.
Często się zdarza się, że ludzie odwiedzający Las Kabacki zapominają, że jest on rezerwatem przyrody. Bartosz Popczyński z Lasów Miejskich-Warszawa przypomina jakich zachowań należy tam unikać.
– Przez to, że ludzie często sobie nie zdają sprawy , że jest to rezerwat, to powoduje częste schodzenie ze szlaków, puszczanie psów luzem, zbieranie grzybów. To są normalne czynności, ale w rezerwacie nie powinniśmy ich robić. Jest więc pilna potrzeba uświadamiania ludziom, że jest to rezerwat i wielu rzeczy tam robić nie można – mówił gość poranka.
Las Kabacki w Warszawie posiada wiele ciekawych miejsc – dodał Bartosz Popczyński.
– W Lesie Kabackim jest najwięcej ciekawych miejsc spośród warszawskich lasów. Trzeba wspomnieć o leśniczówce, która została wyremontowana i liczy sobie ponad 130 lat. Poza tym jest to miejsce rozszyfrowania Enigmy. Tam pracowali deszyfranci i była to niezwykle ważna praca w kontekście zakończenia II wojny światowej. Poza tym jest tam również polana rekreacyjna – dodał gość poranka.
Zabytkowa Leśniczówka w Lesie Kabackim została ostatnio wyremontowana. Prace objęły m.in. zabezpieczenie budynku i jego odgrzybienie. Odnowiony obiekt będzie można odwiedzić jesienią.
– Generalnie jej główna funkcja to oczywiście edukacja. Tam będzie się można wybrać na wycieczkę i zobaczyć jak jest odnowiona i odświeżona, jak kiedyś mieszkano. Kiedy już będzie można ją odwiedzać to bardzo zachęcam. Naprawdę robi to wrażenie nawet z zewnątrz. To jeden z niewielu takich budynków w całej Warszawie – wyjaśnił ekspert.
Nad remontem leśniczówki czuwał Stołeczny Konserwator Zabytków. Wzmocniona została także konstrukcja dachu, na którym pojawiło się pokrycie z gontu modrzewiowego. Na strychu ponownie ułożono polepę. Po konserwacji wnętrza do budynku wrócą również zabytkowe meble.
Zmiany zaszły również na zewnątrz budynku. Na odnowioną elewację wróciły detale architektoniczne, takie jak ozdobne narożniki drewniane, opaski okienne oraz okiennice i drzwi zewnętrzne. Stolarce przywrócono pierwotną kolorystykę. Teren otaczający leśniczówkę został na nowo ogrodzony i wzbogacony o dodatkową zieleń.
Bartosz Popczyński:
Krzysztof Jędrasik