Dziś odsłonięcie muralu powstańczego
Odsłonięcie muralu i Msza Powstańcza odbędzie się dziś w Sanktuarium Św. Faustyny w Warszawie. To forma upamiętnienia wydarzeń sprzed lat związanych z wyruszeniem Batalionu „Parasol” do walk o wolną stolicę. Rozmowa na ten temat odbyła się dziś w ramach Poranka z Radiem Warszawa.
– Nasza rodzina opiekowała się panem generałem Januszem Brochwicz – Lewińskim pseudonim „Gryf” po powrocie do Polski w 2002 roku. Moja fascynacja uczestnikami Powstania bierze się z domu rodzinnego oraz wieloletniej aktywności w Harcerstwie. Przez działalność naszej Fundacji staramy się kontynuować postawę „Gryfa”, który był osobą bardzo otwartą na ludzi, uwielbiał się z nimi spotykać i przekazywać im historię walk o Polskę. To bardzo ważne dzieło – powiedziała doktor Izabela Bogucka, prezes Fundacji imienia generała, która była naszym gościem.
Historia powstania muralu łączy się z Sanktuarium świętej Faustyny w Warszawie. Mimo początkowych problemów ze znalezieniem odpowiedniego miejsca, idea stała się rzeczywistością.
– Opatrzność i rozmowa. Spotkaliśmy się z panią Izabelą i jej mamą po niedzielnej mszy i widziałem, że stało się coś niedobrego, więc po prostu zapytałem o co chodzi. Wtedy dowiedziałem się, że mural upamiętniający Powstańców może zostać namalowany, ale brakuje odpowiedniej powierzchni. W związku z tym poprowadziłem panią Izę pod ścianę plebanii od ulicy Żytniej i tak weszliśmy we współpracę. To co zobaczyłem po zakończeniu prac, przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Proszę państwa, to trzeba zobaczyć, do czego serdecznie zachęcam – powiedział w Poranku Radia Warszawa ksiądz Krzysztof Stosur, proboszcz Sanktuarium świętej Faustyny w Warszawie.
Mural zyskał tytuł „Pałacyk Michla, Żytnia, Wola” odnoszący się do pieśni powstańczej, której autorem był Józef Szczepański pseudonim „Ziutek”, żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej. Utwór powstał 5 sierpnia 1944 roku. Ze wspomnianego pałacyku, który był neorenesansową kamienicą oraz młynu Michlera nie zostało nic. W podwórzu pozostał jeden budynek, który wchodził w skład nieruchomości. Można go oglądać na warszawskiej Woli od strony ulicy Staszica.
Zebrani podczas wydarzenia będą mieli okazję zapoznać się również z komiksem „Kilka historii o dzielności. Dziennik bojowy”. Obchodom będzie towarzyszyć koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Obrony Terytorialnej. Początek uroczystości o 18:00. Udział jest bezpłatny.
Dr Izabela Bogucka i ks. Krzysztof Stosur:
Artur Chmielewski