Wyjeżdżając na wakacje pamiętajmy o bezpieczeństwie
Straż pożarna przez cały rok ma dużo pracy. Jednak okres letni jest szczególnie wymagający. O bieżących zadaniach strażaków i zasadach bezpieczeństwa – mówił w piątkowym „Poranku z Radiem Warszawa”, prezes Stowarzyszenia Ochotniczej Straży Pożarnej „Ursus” Przemysław Dąbrowski.
Okres letni to czas szczególnie intensywnych działań strażaków. Przyczyną jest m.in. większy ruch na drogach oraz specyficzne zjawiska pogodowe.
– Pora letnia to jest zawsze czas występowania takich zjawisk jak ulewne deszcze, wichury a nawet huragany. Ale co ciekawe, to jest także czas w którym działamy z owadami błonkoskrzydłymi. Chodzi o gromadzące się szerszenie, osy czy pszczoły w miejscach publicznych, oczywiście stwarzające zagrożenie. To też jest obszar naszej działalności takiej ekologicznej – mówił gość poranka.
Strażak przypomniał również o ważnych zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji.
– Jeździmy teraz na urlopy, na wakacje więc pamiętajmy o bezpieczeństwie także w pojeździe. Jeżeli cokolwiek się wydarzy pamiętajmy też o bezpiecznym zatrzymaniu pojazdu. Kiedy przychodzą wichury i burze należy w bezpiecznym miejscu się schronić, nie pod drzewem. Musimy o tym pamiętać. Te zagrożenia występują cały czas, ale okres letni jest faktycznie kumulacją pewnych zdarzeń zwłaszcza nad wodą – dodał Przemysław Dąbrowski.
Strażak podkreślił, by ogniska i grille rozpalać tylko w miejscach do tego przeznaczonych.
– Używanie otwartego ognia w mieście jest bardzo ryzykowne. Natomiast jeśli już mamy miejsce, gdzie możemy tego grilla rozpalić, to musimy wytyczyć bezpieczną strefę. Trzeba zachowywać zdrowy rozsądek. Grille urządzane na balkonach w blokach to jest zła rzecz, która powoduje, że współmieszkańcy dzwonią po straż pożarną, bo myślą, że jest pożar – wyjaśniał Przemysław Dąbrowski.
Strażacy apelują również, aby nie wzywać służb bezzasadnie, bo w tym samym czasie ktoś może naprawdę potrzebować pomocy.
Krzysztof Jędrasik