W związku z tegoroczną 80. rocznicą objawień powstała wystawa dokumentująca kult maryjny na Siekierkach. Łącznie zawiera 17 plansz.
Można je oglądać na ogrodzeniu przy sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży.
– Pierwsze objawienie miało miejsce w 1943 roku – mówi ojciec Tadeusz Suślik.
12-letnia Władysława Papis wróciła z nabożeństwa majowego, które z powodu braku kościoła w okolicy, odbywały się w pobliżu jej domu, pod przydrożnym krzyżem. Stanęła w oknie przyglądając się kwitnącym drzewom. W koronie wiśni obsypanej kwiatami zobaczyła Maryję.
– Wiele objawień miało miejsce w latach 1943-1945. Do dwóch ostatnich doszło w 1949 roku po czteroletniej przerwie. Początkowo, Władysława Papis widziała wyłącznie Maryję, ale 18 sierpnia 1943 po raz pierwszy objawił się jej Jezus. Matka Boska i jej Syn przekazywali Władysławie orędzie, które ta spisywała pod kierownictwem duchowym ks. Feliksa Szmita. Maryja wzywała do modlitwy, pokuty i podążania swoimi śladami. Odpowiadała również na pytania zadawane przez dziewczynkę. Po upadku Powstania Warszawskiego, ta zapytała ją kiedy wojna dobiegnie końca. Na wstążce widocznej obok Maryi pojawiła się data 1945 – powiedział ojciec Suślik.
Jak stwierdziła organizatorka, wystawa ma być szansą dla wszystkich tych, którzy pani Władysławy nie mieli okazji poznać osobiście.
– Chcemy aby szersze grono osób mogło poznać historię objawień i samą panią Władysławę. Chciałam, by wystawa zaciekawiła i ucieszyła. Zaciekawiła tych, którzy nie znają, albo słabiej znają historię tego miejsca i objawień, a ucieszyła starszych mieszkańców, którzy pamiętają na przestrzeni dziesiątków lat wydarzenia, jakie tutaj miały miejsce. Z pewnością ważnym dla mnie jest, by ta plenerowa historia zatrzymała i zaciekawiła młodsze pokolenia, szczególnie nowych, młodych mieszkańców, których z każdym miesiącem przybywa na rozrastających się Siekierkach. Oni w dużej mierze nie mają wiedzy o objawieniach i historii tego miejsca, a taki obrazowo-tekstowy przekaz ma szanse ich zaciekawić i zaznajomić – mówi Renata Warecka, organizatorka wystawy.
Rok temu w uroczystość odpustową na Siekierkach do sanktuarium MB Nauczycielki Młodzieży wprowadzono relikwie kardynała Stefana Wyszyńskiego. To właśnie Prymas Tysiąclecia oficjalnie powierzył miejsce objawień na Siekierkach opiece zakonu pijarów 16 listopada 1980 roku. Zatwierdził też wówczas samodzielny ośrodek duszpasterski.
Artur Chmielewski