1 maja startują Warszawskie Linie Turystyczne
Na ulice ruszą zabytkowe autobusy i tramwaje, a na Wisłę promy i statek. W poniedziałek 1 maja rozpocznie się sezon Warszawskich Linii Turystycznych.
To będzie jubileuszowy, 15. sezon Warszawskich Linii Turystycznych. Promy, tramwaj wodny i statek do Serocka oraz linia tramwajowa obsługiwana zabytkowymi wagonami zadebiutowały w 2009 roku. W ciągu kolejnych lat dołączyły do nich autobusy pamiętające dawną Warszawę i kolej wąskotorowa. Te atrakcje od lat są bardzo popularne wśród mieszkańców i turystów. W ciągu 14 sezonów skorzystało z nich już ponad półtora miliona osób.
– Jak co roku spory fragment stolicy będzie można przejechać zabytkowymi tramwajami linii 36, które najczęściej jeżdżą trasą: Pl. Narutowicza – Filtrowa – Nowowiejska – Marszałkowska – gen. W. Andersa – A. Mickiewicza – J. Słowackiego – Metro Marymont. Na linii 36 można spotkać doskonale znane warszawiankom tramwaje 13N czyli tzw. „parówki”, 105Na – taki przeszklony kanciasty tramwaj – mówi rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego Tomasz Kunert.
Podróżni będą mogli skorzystać także z linii tramwajowej „T” oraz zabytkowych autobusów numer 100.
– „Setka” pozwala zwiedzić Warszawę na obu brzegach Wisły. Wycieczkę autobusem linii 100 można połączyć ze spacerem po atrakcyjnych zakątkach Warszawy. Można nim dojechać m.in.: na Stare Miasto, do Parku Praskiego i ZOO, w Aleje Ujazdowskie czy do Łazienek Królewskich. W autobusach i tramwajach Warszawskich Linii Turystycznych obowiązują wszystkie bilety z taryfy Zarządu Transportu Miejskiego – informuje stołeczny ratusz.
Promy pozwolą przeprawić się przez Wisłę na trzech trasach.
– Prom Słonka łączy Cypel Czerniakowski i Saską Kępę. Prom Pliszka Most Józefa Poniatowskiego ze Stadionem Narodowym (plaża); natomiast prom Wilga łączy Podzamcze na wysokości fontann z plażą na wysokości ZOO – dodaje rzecznik ZTM.
Promy będą kursowały w dni wolne: od 1 maja do 24 września, a w wakacje codziennie. Przeprawa promami jest bezpłatna.
Na dłuższą wyprawę biletowaną można się wybrać statkiem do Serocka.
Statek „Zefir” wypływa z przystani na Żeraniu i kanałem przez Zalew Zegrzyński dopływa do Serocka. Trasa rejsu prowadzi fragmentem wodnego szlaku Batorego. W czasie rejsu statek dodatkowo podpływa pod ruiny starego mostu z 1897 roku, który został wysadzony w 1915 roku przez wycofujące się wojska rosyjskie. „Zefir” zabiera na pokład 98 pasażerów. Na statku jest grill oraz bufet z ciepłymi i zimnymi napojami. W Serocku przewidziano czas na odpoczynek na lądzie (ok. 2 h), a następnie powrót do Warszawy. Podróż rozpoczyna się o godz. 9.00, a powrót do Warszawy jest planowany ok. godz. 18.00.
Szczegóły dotyczące Warszawskich Linii Turystycznych na stronie wtp.waw.pl.
Krzysztof Jędrasik