Dziś po zmroku będzie miała miejsce Wigilia Paschalna. Liturgia stanowi najważniejszą część Triduum Paschalnego. Jest sprawowana w noc Zmartwychwstania Pańskiego.
– Wigilia Paschalna wprowadza nas w świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to oczywiście nawiązanie do tradycji żydowskich. Uczestnicząc w Liturgii mamy szansę odświeżyć sobie świadomość uczestnictwa w wielkim dziele, które się nazywa historia zbawienia. Przypominamy sobie o tym, że Chrystus nie tylko został zabity w okrutny sposób. Przede wszystkim mamy jednak pamiętać, że zmartwychwstał i żyje. Liturgia Wielkiej Soboty kończy się uroczystym: 'Idźcie w pokoju Chrystusa, Alleluja, Alleluja’. Rozpoczęliśmy więc Triduum znakiem krzyża w Wielki Czwartek, nie było rozesłania, a z tym posłaniem spotykamy się po dwóch dniach w Wielką Sobotę. Wigilia Paschalna to też okazja do nadziei. Jezus chce nam pomagać we wszystkich naszych trudach, jest potężnym orędownikiem i przyjacielem – mówi ksiądz Kamil Falkowski diecezjalny asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej.
O 20:00 mamy okazję uczestniczyć w Wigilii Paschalnej z udziałem biskupów w dwóch warszawskich świątyniach. W Konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej odbędzie się msza pod przewodnictwem biskupa Jacka Grzybowskiego. Katedrę św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika odwiedzi biskup Romuald Kamiński.
Artur Chmielewski