
Tam miały miejsce początki naszej wiary.
Jerozolima to współcześnie stolica państwa Izrael i święte miasto dla milionów ludzi. Według badaczy, osadnictwo ludzkie na terenie wzgórza Ofel ma swoje początki jeszcze w epoce miedzi. Stare Miasto Jerozolimy znajduje się obecnie na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.
– Wielki Czwartek rozpoczyna się liturgią obmycia stóp w Bazylice Bożego Grobu. Liturgii przewodniczy Patriarcha Jerozolimy. Uczestniczą w niej Franciszkanie ale także wszyscy pielgrzymi z całego świata, którzy chcą tu przeżywać czas Wielkiego Tygodnia. Po liturgii jest chwila przerwy i powracamy na Syjon. Po 15:30 odbędzie się modlitwa, która zakończy się procesją do kościołów św. Marka i św. Jakuba. Przeżywanie w Jerozolimie tego wyjątkowego czasu to ogromne wyróżnienie, ale też potrzeba do tego dużej świadomości. Nie rekomenduję tego tym, którzy w Ziemi Świętej są po raz pierwszy. Ilość przeżyć i bodźców w tym roku jest ogromna. Ma na to wpływ przenikanie się obchodów trzech największych religii – chrześcijańskiej, żydowskiej i muzułmańskiej – powiedziała nasza reporterka Małgorzata Kurzajewska, która jest w Jerozolimie.
Droga krzyżowa w Jerozolimie prowadzi trasą, która od XVI wieku określana jest mianem „Drogi Bolesnej” – Via Dolorosa. Radosne „Alleluja” zabrzmi na rezurekcyjnej Mszy świętej w Niedzielę Wielkanocną. W czasie procesji rezurekcyjnej diakoni na cztery strony świata głoszą słowami Ewangelistów: „Nie ma Go tu, zmartwychwstał”.
Artur Chmielewski