Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego otwarta
To miejsce służące nowoczesnej edukacji. Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego w Warszawie została oficjalnie otwarta.
Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego to interdyscyplinarne centrum badawczo-rozwojowe. Placówka powstała obok Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20. Uroczyste otwarcie pracowni nastąpiło w piątek 31 marca 2023 roku.
Głównym zadaniem nowej placówki jest wspieranie rozwoju młodych ludzi – mówił podczas oficjalnego otwarcia pracowni dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer.
– Chcielibyśmy tutaj tworzyć rozwiązania dla szkół, dla systemów edukacji, gdzie uczeń jest podmiotem, gdzie uczeń jest najważniejszy. Tu dbamy o to, by uczeń brał odpowiedzialność za siebie i za swój rozwój. Chcemy, żeby szkoła i rozwiązania, które tutaj tworzymy trafiały do każdego indywidualnego ucznia z jego potrzebami, żeby aktywnie te potrzeby wspierać – mówił podczas uroczystości Robert Firmhofer.
W uroczystym otwarciu Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego wziął udział m.in. prezydent stolicy – Rafał Trzaskowski.
– Korzystając z okazji chciałbym zaprosić wszystkich specjalistów do współpracy w tym miejscu po to, aby służyć tym najbardziej nowoczesnym innowacyjnym rozwiązaniom. Ono przede wszystkim będzie służyło nauce, kojarzeniu myśli naukowej z biznesem i wdrażaniu w życie bardzo konkretnych rozwiązań – mówił Trzaskowski.
Mazowsze jest regionem, który ma największy potencjał naukowo-badawczy – mówi marszałek województwa, Adam Struzik.
– Mamy ponad sto wyższych uczelni, kilkadziesiąt instytutów naukowo-badawczych, ale takie miejsce jak to jest niezwykle potrzebne. Chodzi o to, by do młodego pokolenia transferować wiedzę, współczesne postrzeganie świata, zjawisk przyrodniczych i fizycznych. Służy także temu, by tutaj wypracowywać najnowocześniejsze metody edukacyjne – mówił podczas otwarcia pracowni Adam Struzik.
Nowa Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego ma trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną o łącznej powierzchni ok. 6 tys. metrów kwadratowych.
Budowa placówki została sfinansowana m.in. z budżetu Warszawy oraz z funduszy Unii Europejskiej przekazanych przez samorząd województwa mazowieckiego. Łączny koszt budowy Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego to ponad 82 mln zł.
Krzysztof Jędrasik