Oddali hołd bohaterom walk o niepodległość
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca ulicami Pragi-Północ przeszedł coroczny marsz. Uczestnicy odwiedzili miejsca związane z kaźnią niezłomnych bohaterów walczących z komunizmem.
Wydarzenie rozpoczęło się przy Szkole Podstawowej im. Rtm. Witolda Pileckiego przy ul. Sierakowskiego 9. W marszu wzięli m.in. mieszkańcy i uczniowie praskich szkół oraz rekonstruktorzy w strojach historycznych.
Marsz szlakiem kaźni żołnierzy wyklętych przeszedł m.in. przy ul. Sierakowskiego 7. Tam znajdowała się dawna siedziba NKWD (w latach 1944–1946), a następnie był tam Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w latach 1946–1954.
Następnie uczestnicy doszli do ulicy Jagiellońskiej 38, róg al. Solidarności. Przy tablicy pamiątkowej na VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Władysława IV, złożono kwiaty i zapalono znicze. Tam mieścił się dawny Trybunał Wojskowy Armii Czerwonej (1944–1946).
Ważnym punktem trasy była też ulica Strzelecka 8 – Izba Pamięci Strzelecka 8. To dawna Kwatera Główna NKWD w Polsce następnie WUBP.
Marsz zakończyła uroczystość pod Pomnikiem ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach w latach 1944-1956, przy ul. Namysłowskiej.
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Izbie Pamięci Strzelecka 8, o godzinie 17 zostanie odprawiona Msza święta w intencji zamęczonych i zamordowanych na Strzeleckiej 8 oraz w innych katowniach NKWD i UB na warszawskiej Pradze.
Dzień Żołnierzy Wyklętych upamiętnia mord dokonany na przywódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Zginęli oni 1 marca 1951 roku, w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie od strzału w tył głowy.
Tekst i powyższe zdjęcia: Krzysztof Jędrasik
A poniżej zdjęcia udostępnione na Facebooku przez Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury (fot. Adam Krajewski):