
Jest przykładem odwagi i wierności ideałom. 21 stycznia Kościół katolicki obchodzi liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki Rzymianki.
Św. Angieszka żyła w Rzymie, prawdopodobnie na przełomie III i IV wieku. Według tradycji, zginęła mając 12 lub 13 lat, w obronie dziewictwa, które ślubowała Chrystusowi.
– Kiedy chciano ją wydać za mąż, a nawet próbowano ją pohańbić, ona mówiła, że ma jednego Oblubieńca, tego Oblubieńca nie widać ludzkimi oczyma. Jej głęboka wiara jest czymś zupełnie zadziwiającym. Jak mówią podania była dziewczyną niezwykle piękną i dlatego jej czystość budziła niezrozumienie – mówi o. Stanisław Tasiemski z Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Dominikanin dodaje, że św. Agnieszka jest postacią bardzo wyrazistą i może być wzorem dla współczesnych kobiet.
– O jej męczeństwie mówi np. św. Ambroży: udała się na miejsce kaźni szczęśliwsza niż niektóre kobiety idące na swój ślub. Każdy z nas jest powołany do takiej zażyłości z Panem Jezusem. Może także dzisiaj kiedy dziewczynom czasem trudno jest wyjaśnić, że ich godność jest czymś cennym, to Agnieszka jest taka pomocą – mówi o. Tasiemski.
Św. Agnieszka miała zginąć w podziemiach stadionu Domicjana w Rzymie, który znajdował się miejscu obecnego Piazza Navona. Miejsce upamiętnia znany już od VII wieku kościół Sant’Agnese in Agone.
Grób Agnieszki znajdował się w katakumbach przy rzymskiej Via Nomentana. W miejscu tym Konstantyna, córka Konstantyna I Wielkiego, wybudowała bazylikę. To bazylika św. Agnieszki za Murami.
Świadectwa żywego kultu pochodzą już z IV wieku. Potwierdzają go wykopaliska archeologiczne, w tym płyta zamykająca kiedyś jej grób z inskrypcją „Hague sanctissima”. Płyta jest obecnie przechowywana w zbiorach Muzeum w Neapolu we Włoszech.
W ikonografii św. Agnieszka Rzymianka jest przedstawiana z barankiem – symbolem jej niewinności. Agnieszka jest patronką dzieci, panien i ogrodników.
Krzysztof Jędrasik