W Armii generała Andersa znalazło się wielu artystów, którzy narażając swoje życie, towarzyszyli polskim żołnierzom dzień i noc. Ich działalność miała ogromne znaczenie, mieli za zadanie nie tylko walczyć, ale również podtrzymywać ducha walki, podnosić morale i dawać nadzieję na zwycięstwo.
Byli oni wizytówką Polski, ambasadorami polskiej sprawy. Generał Anders wykorzystywał ich występy przy rozmowach o losach naszego kraju, dlatego zasługują na pamięć i hołd, który składamy im, realizując cykl „Artyści Andersa”.
Koncert „Tych lat nie odda nikt” to wydarzenie, podczas którego artyści przybliżą twórczość legendarnych kompozytorów i autorów tekstów: Jerzego Petersburskiego, Mariana Hemara, Henryka Warsa i Alfreda Schutza. Jest to niezwykła okazja spotkać się z muzyką z okresu międzywojennego, wojennego i powojennego, która stanowiła tło jakże ważnych wydarzeń dla Polski. Nowe i nietypowe aranżacje zostały specjalnie przygotowane na potrzeby projektu „Artyści Andersa”.
Koncert został zorganizowany w ramach międzynarodowego projektu IPN pt. „Szlaki Nadziei. Odyseja wolności” i jest hołdem muzyków młodego pokolenia dla przedwojennych artystów.
Termin: 15 stycznia 2023 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Teatr Capitol, Warszawa
Zespół:
Jan Konop Big Band jest założoną z inicjatywy trójmiejskich muzyków orkiestrą, wykonującą oraz propagującą muzykę jazzową i bigbandową. Powstały na początku 2009 roku w Gdańsku zespół to najzdolniejsi studenci i absolwenci Wydziału Jazzu AM w Gdańsku, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu oraz Łodzi. Jan Konop Big Band składa się z sekcji dętej (4/5 trąbek, 4 puzony, 5 saksofonów) oraz sekcji rytmicznej (fortepian, gitara, kontrabas, perkusja). Wraz z zespołem często występowali zaproszeni soliści i wokaliści, m.in.: Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Adam Czerwiński, Maciej Sikała, Cezariusz Gadzina, Karen Edwards, Billy Neal, Z-Star, Peter Weiss, Ewa Bem, Ewa Uryga, Grażyna Łobaszewska czy Krystyna Prońko.
W chwili obecnej w skład zespołu wchodzą:
Trąbki: Tomasz Grzegowski, Szymon Gwóźdź, Jakub Domański, Emil Miszk, Dawid Lipka, Robert Bracki
Puzony: Paweł Niewiadomski, Łukasz Rakalski, Artur Olewniczak, Maciej Stromski i Dawid Klahs
Saksofony: Michał Jan Ciesielski, Aleksander Kamiński, Szymon Łukowski, Marcin Stefaniak, i Łukasz Juźko
Sekcja rytmiczna: Jakub Hajdub, Michał Zienkowski, Krzysztof Słomkowski, Sławomir Koryzno.
Zaśpiewa: Joanna Knitter-Posiewnik – wokalistka, absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Muzycznej w Gdańsku. Laureatka nagrody głównej (z Blues & Folk Connection) w konkursie: festiwalu Blues Aperitiv w Šumperku (Czechy 2014); Sopockiej Muzy dla Młodych Twórców (2010); specjalnego wyróżnienia Billy’ego Harpera podczas Zmagań Jazzowych w Szczecinie (2006) oraz nagrody indywidualnej Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni (2005). Zaczynała od śpiewania w Kawiarence pod Żaglami w Sopocie, a później z zespołami: Debesters i Moongang. Współpracowała też z Jahkuzzi Bubble System oraz Maybe Theatre Company – musical Rent. Obecnie związana z formacjami: Take It Easy Przemka Dyakowskiego, Joanna Knitter Blues & Folk Connection oraz Jo & Lazy Fellow. Występuje również jako solistka Jan Konop Big Bandem i Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie.
Lista utworów:
1. Powróćmy jak za dawnych lat
2. Ach, jak przyjemnie
3. Miłość Ci wszystko wybaczy,
4. Jak Pani się ten Pan podoba
5. Ach śpij kochanie
6. Na pierwszy znak
7. Sex Appeal
8. Czerwone maki
9. W małym kinie