Poznaj parafię Przemienienia Pańskiego w Radzyminie
Leży niecałe 20 km na północny-wschód od Warszawy. Jej teren jest ściśle związany z „Cudem nad Wisłą” z 1920 roku. W tym tygodniu (05-11.12.) na antenie Radia Warszawa gościmy parafię Przemienienia Pańskiego w Radzyminie.
Parafia Przemienienia Pańskiego przy ul. Kardynała Wyszyńskiego 2 w Radzyminie ma długą historię. Jej początki sięgają XV wieku. 5 lutego 1473 roku na skutek starań właściciela, Jana z Radzymina, parafia została erygowana przez biskupa płockiego i księcia mazowieckiego Konrada. Pierwszy kościół zbudowano z drewna. W latach 1773-1780 ówczesna właścicielka Radzymina i sąsiednich folwarków, Księżna Eleonora Czartoryska z domu Waldstein, hrabina austriacka, małżonka księcia Michała, wielkiego kanclerza Księstwa Litewskiego, wzniosła w Radzyminie jednonawowy kościół murowany. Projektantem dzwonnicy oraz kościoła jest Jan Chrystian Kamsetzer.
Konsekracji świątyni w 1781 roku dokonali: biskup płocki książę Michał Poniatowski z biskupem Adamem Naruszewiczem. Proboszczami w owych czasach byli znani z prac literackich: ks. Ignacy Naruszewski i ks. Kazimierz Narbutt. W roku 1912 Kanonik Teofil Kozłowski dobudował prezbiterium i dwie boczne nawy, kaplicę i zakrystię oraz dwie wieże. Przebudowę zaprojektował architekt Konstanty Wojciechowski.
Pod koniec II wojny światowej fronton kościoła wraz z wieżami został wysadzony w powietrze przez cofające się wojska niemieckie. Odbudową zajmował się ks. Maksymilian Kościakiewicz, a wspomagał go wikariusz ks. Henryk Żochowski. W latach 1976-1977 ks. Prałat Stanisław Lis zmienił konstrukcję dachu z drewnianej na stalową i pokrył całość blachą miedzianą.
Samo miasto Radzymin jest silnie związane z historią zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Przeszła ona do historii jako osiemnasta najważniejsza bitwa w dziejach, która zadecydowała o losach świata. Pokonanie Armii Czerwonej Polacy uznali za prawdziwy „Cud nad Wisłą”.
O wpływie tej wyjątkowej historii na codziennie życie mieszkańców Radzymina mówi wikariusz tamtejszej parafii Przemienienia Pańskiego ks. Grzegorz Harasim.
– Mamy na terenie parafii Cmentarz Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Historia i wpływ tego co się wydarzyło w samym Radzyminie i okolicach czuć do dnia dzisiejszego. Ten lokalny patriotyzm jest bardzo mocno utwierdzony. Działa w Radzyminie międzyszkolny klub Armii Krajowej prowadzony przez nauczycieli historii. Wszystkie patriotyczne uroczystości i święta są organizowane. Uczniowie biorą chętnie udział w tych uroczystościach, poznają historię i zapoznają się też z lokalnymi bohaterami. W Radzyminie mieszkał też żołnierz wyklęty pan Mieczysław Chojnacki, który też jest pochowany na naszym cmentarzu. Przed uroczystością Wszystkich Świętych uczniowie też dbają o groby bohaterów – mówi ks. Grzegorz Harasim.
Bardzo ważnym wydarzeniem dla parafii i całego miasta była wizyta św. Jana Pawła II w Radzyminie w 1999 roku. Wówczas papież odwiedził Cmentarz Żołnierzy Polskich poległych w Bitwie Warszawskiej.
– Uczestnicy tamtego spotkania wracają do tego wydarzenia wspomnieniami, choć sama wizyta nie trwała zbyt długo. Co krok można spotkać ludzi, którzy ze łzami w oczach wspominają ten dzień. Myślę, że bardziej zadaniem po stronie księży jest to, aby przypominać nauczanie papieża. Chodzi o to, by nie skupiać się tylko na emocjach, by nie pominąć tego co najważniejsze, czyli tego co nam papież zostawił jako swoje dziedzictwo – podkreślił ks. Harasim.
Na spotkania z wiernymi parafii Przemienienia Pańskiego w Radzyminie zapraszamy w Radiu Warszawa codziennie do piątku 9 grudnia, o godzinie 14:20.
Finałową audycję „Przystanek Parafia”, którą poprowadzi Ewa Pietrzak usłyszymy w niedzielę 11 grudnia, po godzinie 20. Zapraszamy.
Krzysztof Jędrasik