23. Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie
Dziś dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest w II Niedzielę Adwentu pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”.
W tym roku ten dzień w szczególny sposób jest poświęcony Ukrainie.
– W takim pierwotnym zamyśle zespół pomagał w tej kwestii liturgicznej, wyposażeniu kościołów czy organizacji spotkań i wyjazdów dla tamtejszych katolików. W obecnej sytuacji ta pomoc musi być materialna, ale nie zapominamy o tej pomocy duchowej. Ten dzień jest dniem, w którym chcemy pomagać dwutorowo. Z jednej strony modlitwa w intencji tego Kościoła – potrzebny im jest mocny duch, żeby przetrwali ten trudny czas – i ten drugi tor to pomoc materialna – zaznacza przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP bp Krzysztof Chudzio.
Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski we współpracy z różnymi instytucjami organizuje od początku wojny w Ukrainie transporty z pomocą humanitarną – pomaga także tym, którzy schronili się w Polsce.
– Chciałabym podziękować wszystkim Polakom, wszystkim kościołom. Bo nie pierwszy raz dali nam pomoc. Gdyby nie zaangażowanie Polaków, my byśmy przegrali tę wojnę. Gdyby nie ta pomoc, jaką dawał nam Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, dużo ludzi mogłoby już nie żyć. Dostajemy leki, pomoc humanitarna, żywność. Za to wszystko bardzo dziękuję – mówi przewodnicząca Klubu Polskiego w Energodarze Ludmiła Kostuszewicz.
Dotychczas na pomoc Ukrainie Zespół przekazał ponad 1,5 mln złotych. Z tych środków zakupiono między innymi żywość, artykuły medyczne, środki czystości, a także generatory prądotwórcze. W ostatnim czasie finansowany jest zakup piecyków do ogrzewania i płyt do zabezpieczenia okien.
– Idzie zima. To jest najtrudniejszy czas dla każdego z nas. Bowiem te przerwy w dostawie energii, światła, gazu czy wody są bardzo trudne. Właśnie dwa dni byliśmy w Charkowie bez światła. Funkcjonowanie jest wtedy bardzo trudne. Cieszymy się też, że cały czas możemy liczyć na pomoc. Zostało zakupionych 20 ton brykietu, jak również kupiliśmy piecyki elektryczne i piecyki na drzewo, które już przekazaliśmy najbardziej potrzebującym osobom – dodaje ks. Wojciech Stasiewicz z Charkowa.
Działalność Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie to nie tylko Ukraina. W 2022 roku zostało zrealizowanych 214 próśb z różnych krajów. Zespół wspiera funkcjonowanie świetlic, przedszkoli, domów dziecka, domów seniora i samotnej matki, przytulisk dla bezdomnych oraz stołówek i kuchni prowadzonych przez siostry i braci zakonnych.
Jakub Panak