W piątek, 9 grudnia 2022 od godz. 16.00 do 20.00 otwiera swe podwoje pierwsza w Polsce stała ekspozycja muzealna i otwarte miejsce spotkań poświęcone historii i kulturze polskich Ormian- „Skarbnica polskich Ormian”. Tym samym polscy Ormianie mają swoją stałą ekspozycję muzealną
– Naszą ekspozycję tworzymy z własnych historycznych zbiorów – mówi Maria Ohanowicz, prezes Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, organizatora ekspozycji. – W pierwszej kolejności przedstawimy obrządek ormiański, w związku z czym pokażemy m.in. unikatowe rękopisy, starodruki, kolekcję portretów ksień benedyktynek ormiańskich ze Lwowa, zabytkowe szaty i naczynia liturgiczne. Prócz tego zapoznać się będzie można z historią polskich Ormian i ich życiem codziennym.
Ekspozycja mieście się w Warszawie przy ul. Świętojerskiej 12. O dniach i godzinach otwarcia ekspozycji i o spotkaniach informujemy na naszej stronie internetowej: www.dziedzictwo.ormianie.pl
Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich powstała w 2006 r., by objąć ochroną spuściznę polskich Ormian rozproszoną po II wojnie światowej, po ekspatriacji z terenów południowo-wschodniej Polski.
– Zapraszamy do odwiedzenia naszej ekspozycji – dodaje prezes Ohanowicz. – Zapraszamy także w sobotę, 3 grudnia o g. 17.00 do Archikatedry Warszawskiej na mszę św. ormiańskokatolicką z udziałem 7-osobowego chóru męskiego, w 84. rocznicę śmierci ostatniego ormiańskiego arcybiskupa Lwowa Józefa Teodorowicza (biogram: www.wiki.ormianie.pl). Na zakończenie mszy św. wykonane zostaną dwa utwory polskiego Ormianina, Karola Mikulego.
Ekspozycja powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej oraz Fundacji Profesora Wacława Szybalskiego.